Wielu ludzi zastanawia się jaki tryb życia powinno się stosować, aby być zdrowym. Otóż to wszystko zależy od organizmu człowieka. Jedni ludzie mogą godzinami leniuchować i będą żyć bardzo długo, a inni powinni cały czas być w ruchu. Z badań wynika, że człowiek powinien chociaż dwa razy na tydzień ruszać się. Ćwiczenia są wskazane, aby nasz organizm poprawnie funkcjonował. Istnieje mnóstwo różnych ćwiczeń na poprawę samopoczucie.
Ludzie zapisują się do różnych klubów, w których będą mogli się poruszać. Ćwiczenia wspomagają nasz organizm pod każdym względem. Wszystkie części ciała wtedy wprowadzone są w ruch i dzięki temu możemy być spokojni o swoje zdrowie. Należy również pamiętać o tym, aby regularnie wykonywać zadania. Nie można robić przerw. Później ciężko się zmobilizować do pracy. Organizm, które systematycznie pracuje na pewno nie będzie miał problemów. Nie mamy co się martwić o nasze zdrowie. Ruch przynosi zdrowiu wigor, a nam chce się żyć. Pragniemy zwojować świat.
Rodzą w nas się nowe pomysły na życie.
Medycyna fizyczna i rehabilitacyjna jest specjalizacją w medycynie i naukach o zdrowiu, określona przez złożoną doktrynę, obejmującą zbiór wiedzy i doświadczenia związanych z charakterem podmiotów fizycznych nie jonizujących, zjawiskom pochodzącym z ich współdziałania z organizmem i ich zastosowanie w diagnozie, leczeniu i zapobieganiu. Obejmuje badanie, wykrywanie, profilaktykę i leczenie kliniczne lub chirurgiczne chorych z procesami chorobotwórczymi. Medycyna rehabilitacyjna jest zbiorem środków zaradczych, społecznych, wychowawczych i profesjonalnych poświęconych do przywrócenia pacjentowi niepełnosprawnemu większej zdolności i niezależności. Funkcjonowanie i niepełnosprawność osoby pojmuje się jako dynamiczne współdziałanie między stanem zdrowia a czynnikami kontekstowymi, zarówno osobistymi jak i otoczeniowymi. Oznacza to na aktywny udział osoby, której dotyczy własna rehabilitacja i powinność społeczeństwa wobec osób niepełnosprawnych. Obejmuje wszystkie działania poświęcona na zapobieganie lub zmniejszenie do nieunikniętego minimum skutków choroby.
Dentysta i wymogi higieny
Kto lubi chodzić do dentysty? Osoby takie zdarzają się niesamowicie rzadko, a specjalista tego typu należy do najbardziej nielubianych lekarzy. Pierwsza myśl, która nam przychodzi do głowy, gdy widzimy gdzieś gabinet stomatologiczny czy nawet jego reklamę, to wiertła i dźwięk borowania. Jednak dentysta zajmuje się nie tylko leczeniem zębów, które bywa po prostu bolesne i dlatego tak wiele osób myśli o nim z niechęcią czy wręcz przerażeniem. Stomatolog może zadbać także o estetyczny wygląd naszych zębów. Jeśli mamy brzydki, krzywy zgryz powinniśmy się udać do wyspecjalizowanego ortodonty. Inne zabiegi, które umożliwiają posiadanie zachwycającego uśmiechu gwiazdy filmowej to między innymi usuwanie osadu i kamienia nazębnego. Mimo wszystko warto jednak chodzić na regularne wizyty u stomatologa, które powinny odbywać się co 6 miesięcy. Dzięki temu będziemy mieć zdrowe, piękne zęby. Poza tym jak wiadomo, wyleczenie małego ubytku jest łatwiejsze i mniej bolesne niż leczenie zaawansowanej próchnicy.
Utrzymanie organizmu w odpowiednim stanie nie jest łatwe. Ludzie doszukują różnych sposobów, aby nie złapać choroby. Niestety to nie możliwe. Zbyt duża ilość bakterii panuje w powietrzu, żeby przed nimi uciec. Higiena osobista powinna być szczególnie pod kontrolą. Najwięcej bakterii znajdujemy w miejscach takich jak restauracje, kiedy korzystamy z toalety. Wiadomo, że o porządek dba obsługa. Niestety sami musimy pomyśleć o tym, że czysto w tych miejscach nie jest.
Problem tkwi także w tym, że latem człowiek bardzo się poci. Powinniśmy wiec przy każdej wolnej chwili myć się. Najlepszym rozwiązaniem na latem jest kąpiel pod prysznicem. Wszystkie bakterie, które mamy na ciele spływają do otworu. W wannie zazwyczaj leży się w nich i nadal pozostają na skórze. Higiena powinna być jak najbardziej przestrzegana. Nie możemy sobie pozwolić na konsumpcje nie umytych warzyw czy owoców. Te wszystkie bakterie wkraczają do naszego wnętrz i stąd powstają różne zarazy i choroby. Nasze zdrowie automatycznie jest zachwiane. Organizm automatycznie traci odporność. Jesteśmy bardziej podatni na choroby.
Medycyna naturalna i zioło lecznictwo
W opozycji do nowoczesnej medycyny, stosującej leki oraz sprzęt najnowszej generacji, znajduje się medycyna naturalna. Składa się na nią wiele różnych metod. Jedną z nich jest ziołolecznictwo, gdzie do usuwania dolegliwości stosuje się różne części roślin leczniczych. Jednak medycyna naturalna to także akupunktura, akupresura, leczenie kolorami, zapachem oraz różnego rodzaju masażu. Wbrew pozorom metody nierzadko okazują się być tak samo skuteczne jak techniki i środki stosowane przez specjalistów z zakresu nowoczesnej medycyny. Często stanowią one uzupełnienie zwykłej terapii z użyciem leków, dzięki czemu jest ona skuteczniejsza i pozwala choremu na szybszy powrót do zdrowia. Medycyna naturalna ma wielu zwolenników wśród ludzi zafascynowanych ekologią i mających na uwadze dobro środowiska. Dzięki stosowaniu naturalnych środków leczniczych, pozwala ona na ograniczenie zanieczyszczenia naszej planety. Z drugiej zaś strony jest mniej szkodliwa dla organizmu ludzkiego, bo pozwala na całkowitą redukcję stosowania leków otrzymywanych drogą syntez chemicznych.
Wielu ludzi zastępuje tabletki ziołami. Okazuje się, że lecznicze zioła niekiedy lepiej pomagają niż zwykle leki z apteki. Zdarzają się lekarze, którzy starają się leczyć człowieka naparami. Zioła to mieszanki różnych roślin, które mają substancje lecznicze. Dzięki nim człowiek może pozbyć się choroby, której normalnie nie wyleczyłby. Napary z ziół pomagają na różne stany. Nie trzeba ich tylko i wyłącznie pić. Można także stosować liczne okłady, które łagodzą rany. Mieszanki ziół są także podawane w szpitalach.
Pielęgniarki dostają zlecenia, aby podawać je pacjentowi. W Polsce istnieją sklepy zielarskie, w których możemy nabyć liczne mieszanki. W ekspresowych torebkach to podstawowe zioła nabywamy także w aptece. Wiadomo, że te prawdziwe ususzone mają lepsze działanie. Na pewno są bardziej wydajne i szybciej pozbędziemy się problemu. Nasze zdrowie zostanie w dobrej formie, kiedy będziemy je regularnie zażywać. Organizm potrzebuje leczniczych naparów, aby wyzbyć się różnych bakterii z wnętrza.
Migrena – nieprzyjemny problem jak sobie z nim poradzić?
Migrenę zazwyczaj się lekceważy i wyśmiewa. Ot zwykły ból głowy, lecz ten ból może nawet uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Rozszerzające się naczynka w czaszce powodują podrażnienie przestrzeni okołotętniczych a receptory, których w tym rejonie jest najwięcej powodują uczucie bólu. Do dziś nieznane są przyczyny powstawania migren, ale według chorych do napadów dochodzi najczęściej na skutek: głodu, zmian pogodowych, zaburzeń hormonalnych, stresu, zmęczenia, duszących zapachów. Migrenę dzieli się na 3 fazy: fazę zwiastunów, aury, bólu głowy, podapadową. Pierwsza faza pojawia się kilka dni przed wystąpieniem migreny, objawem jest drażliwość, napady agresji, zmęczenia. Druga faza: aury to objawy wzrokowe, czuciowe, ruchowe, które mogą wystąpić podczas ataku. Kolejna to faza: ból głowy tej nie trzeba nawet opisywać, może trwać od kilku do kilkunastu godzin. Faza ponapadowa to etap, w którym ciało zmęczone migreną słabnie. Nie lekceważmy bólu, jest on dolegliwością, która oznacza, że coś jest nie tak z naszym zdrowiem.
Każdego z nas boli czasem głowa. Wynika to z niewyspania, zmęczenia, czy nawet złej pogody. Migrena jest dużo poważniejszym i bardziej uciążliwym bólem głowy. Z reguły występuje tylko po jej jednej stronie. Towarzyszy jej uczucie pulsowania. Często pojawia się światłowstręt, który powoduje, że chory musi leżeć w ciemności.
Przeszkadzają mu nawet bardzo ciche dźwięki. Migrena nierzadko wywołuje także nudności i zawroty głowy, przez co nie jesteśmy w stanie przejść nawet kilku kroków. Najczęściej wyklucza ona chorego z życia społecznego na kilkanaście godzin. Jej pojawienie się czasem związane jest z panującą na zewnątrz aurą, a szczególnie wysokością ciśnienia atmosferycznego. Niektórzy ludzie reagują migreną na różne stresujące sytuacje życiowe. Czasem cierpią na nią także nastolatki w okresie dojrzewania. Niestety nie zawsze skuteczne w walce z dolegliwościami migrenowymi okazują się być zwykłe środki przeciwbólowe. Dlatego chory musi skorzystać z porady lekarza, który zapisze silniejsze leki dostępne jedynie na receptę.
Otyłość, nadciśnienie – niebezpieczny związek?
Każda kobieta, która choć raz w swoim życiu próbowała się odchudzać wie ile trzeba wysiłku włożyć w ograniczenie kalorii. Aby zdrowiej się odżywiać należy ograniczyć ilość tłuszczów, które dostarczamy naszemu organizmowi. Dokonajmy drobnych aczkolwiek istotnych zmian w produktach, które kupujemy, mleko pełnotłuste zamieńmy na chude, ograniczmy spożycie masła i margaryny, zrezygnujmy albo, choć postarajmy się ograniczyć spożywanie biszkoptów, naleśników, makaronów i ciastek. Kategorycznie wystrzegać się należy śmieciowego jedzenia, czyli fast fordów.
Podczas gotowanie starajmy się nie smażyć, ale gotować na parze i grillować potrawy nie są wtedy tak kaloryczne i zachowują więcej wartości odżywczych. Nadmiar tłuszczu usuwajmy, np. z kurczaka należy usunąć skórę, która jest najtłustsza. Nie zapominajmy o jedzeniu warzyw i owoców, są niskokaloryczne bogate w witaminy i możemy zaspokoić nimi uczucie głodu. Tak odświeżone i nieco zmodyfikowane nawyki żywieniowe powinny przynieść wymierne efekty.
Nadciśnienie, jak wskazuje sama jego nazwa, to zbyt wysokie ciśnienie krwi. Cierpi na nie coraz więcej osób, a co gorsza schorzenie to dotyka już wielu młodych ludzi. Z całą pewnością do powstania nadciśnienia przyczynia się zbyt duża masa ciała, czyli otyłoś. Pośredni wpływ mają więc siedzący tryb życia oraz spożywanie ogromnych ilości tłustego i pełnego cukru jedzenia. Naukowcy twierdzą, że pewne znaczenie ma także używanie w nadmiarze soli. Z całą pewnością do rozwoju nadciśnienia przyczynia się także stres i palenie papierosów.
Terapia obejmuje przyjmowanie leków, ale także pewną zmianę trybu życia, opierającą się na większej ilości ruchu oraz mniej kalorycznej, zdrowszej. Bardzo często lekarze zalecają także natychmiastową redukcję masy ciała. Stosowanie się do tych wskazań jest niezwykle ważne, podobnie jak regularne zażywanie leków oraz kontrolowanie stanu ciśnienia. Nieleczone nadciśnienie w najlepszym wypadku powoduje bóle i zawroty głowy, ale nader często prowadzi także do uszkodzenia nerek.
Choroby neurologiczne – udar, SM
Udar to temat na lato. Jesteśmy już doinformowani na ten temat mass media zadbały, aby uświadomić nas, czym jest udar słoneczny. Do udaru dochodzi, jeżeli wystawiamy głowę i kark na działanie słońca, wykonując dodatkowo pracę fizyczną zwiększamy prawdopodobieństwo jego wystąpienia. Przegrzany organizm ma problemy z odprowadzeniem zbyt dużej ilości ciepła wtedy występują objawy: ból głowy, zawroty głowy, gorączka, mroczki przed oczami, ogólne osłabienie organizmu.
Natychmiastowa pomoc, której musimy udzielić w takiej sytuacji to przeniesienie poszkodowanego w chłodne zacienione miejsce, okrycie go wilgotnymi ręcznikami, napojenie wodą najlepiej z odrobiną soli, aby uzupełnić elektrolity. Chłodny kompres na głowę i kark są bardzo wskazane. Czapka na głowie, okulary słoneczne i unikanie palącego słońca to najlepsza ochrona przed udarem słonecznym. Pamiętajmy, że do grupy największego ryzyka należą osoby starsze i dzieci, u których termoregulacja jest zaburzona.
Ta choroba to podstępny i długotrwały wróg, może być przyczajona przez wiele lat i nie dawać objawów aż do dnia, gdy osiągnie wysoki poziom zaawansowania. Bardzo trudno ją zdiagnozować, ponieważ objawy, które daje należą do krótkotrwałych dolegliwości, które zazwyczaj bagatelizujemy, gdy już ustąpią. Należą do nich zaburzenia czucia w kończynach, nieostre widzenie, brak siły w poruszaniu kończynami, odczuwanie bólu za okiem przy jego poruszaniu. Stwardnienie rozsiane w skrócie SM to choroba potrafiąca skutecznie utrudnić nam codzienną egzystencję. Depresja i zaburzenia psychiczne, niedowład kończyn, odczuwanie uporczywego ciągłego bólu każdego w końcu zmęczą i wprowadzą w zwątpienie.
Ciężko jest nam i naszym najbliższym, lecz jedyne wyjście to walka o każdy dzień, każdy mały sukces jest powodem do dumy. Walka z tą chorobą należy do jednej z najcięższych, lecz obecność przyjaciół i rodziny nadaje wysiłkowi, który musimy w nią włożyć sens. Korzystajmy z dni, kiedy cieszymy się pełnią naszego zdrowia.