5-HTP

9 minutesczytaj

5-HTP (5-hydroksytryptofan) jest prekursorem serotoniny w mózgu. Jest to naturalnie występujący produkt uboczny aminokwasu tryptofanu . Serotonina jest neuroprzekaźnikiem , który pomaga w komunikacji między neuronami .

5-HTP jako środek nootropowy z łatwością przekracza barierę krew-mózg . A kiedy przekształci się w serotoninę, może poprawić nastrój, kontrolować zachowanie i apetyt oraz pomóc ci zasnąć.

Badania pokazują, że 5-HTP może pomóc w kontroli impulsów i zrównoważeniu nastrojów, co skutkuje mniejszym lękiem. A nawet zmniejszyć ataki paniki.

Dawkowanie 5-HTP to 50 mg 3 razy dziennie przez okres do 2 tygodni.

5-HTP (5-hydroksytryptofan lub oksytryptan) to aminokwas naturalnie wytwarzany w organizmie. 5-HTP jest syntetyzowany z aminokwasu tryptofanu , który otrzymujemy z pożywienia.

5-HTP jest bezpośrednim prekursorem serotoniny . A jako nootropowy i suplement diety, 5-HTP jest popularny wśród tych, którzy opowiadają się za jego skutecznością w leczeniu depresji . Wraz z wieloma innymi chorobami związanymi z serotoniną.

Ale używanie 5-HTP do leczenia depresji i lęków nie jest wspierane przez naukę . Badania są sprzeczne z tym, jak 5-HTP jest postrzegane przez wielu, w tym przez lekarzy.

Kiedy zagłębimy się w badania, stwierdzimy, że 5-HTP może być przeciwwskazany w leczeniu depresji u osób, którym marketingowcy zalecają jego stosowanie.

W Nootropics Expert ® wszyscy jesteśmy za zwiększeniem poziomu neuroprzekaźników i optymalizacją wydajności poznawczej . Ale od czasu do czasu natykamy się na nootrop lub suplement diety, który może być popularny. Ale może to być również szczególnie zły pomysł .

W tej recenzji przejdziemy do sedna działania 5-HTP w twoim mózgu . Zbadamy, dlaczego ma to kluczowe znaczenie dla zdrowia mózgu. I powody, dla których możesz chcieć znaleźć inny sposób na zwiększenie poziomu serotoniny w mózgu.

5-HTP pomaga:

  • Lęk i depresja . 5-HTP jest syntetyzowany do serotoniny w komórkach mózgowych. Podwyższony poziom serotoniny może pomóc złagodzić objawy lęku i depresji.
  • neuroprzekaźniki . 5-HTP jest niezbędnym składnikiem do syntezy serotoniny , która poprawia nastrój i zachowania społeczne, poprawia pamięć , reguluje apetyt i trawienie, sen , pożądanie i funkcje seksualne.
  • Optymalizacja mózgu . Dla wysoce zoptymalizowanego mózgu potrzebna jest krytyczna równowaga głównych neuroprzekaźników, serotoniny i dopaminy . Kiedy te neuroprzekaźniki nie są w równowadze, wpływa to na nastrój, pamięć , funkcje poznawcze , podejmowanie decyzji , pożądanie seksualne i wiele innych krytycznych funkcji życiowych.

5-HTP (5-hydroksytryptofan lub oksytryptan) to aminokwas syntetyzowany z tryptofanu , niezbędnego aminokwasu .

Tryptofan jest hydroksylowany przez hydroksylazę tryptofanu do 5-HTP (5-hydroksytryptofan), a następnie dekarboksylowany do serotoniny (5-hydroksytryptaminy lub 5-HT) .

Tryptofan → 5-HTP → serotonina

80-90% serotoniny w organizmie powstaje w jelitach . Ale serotonina nie może przekroczyć bariery krew-mózg . Tak więc cała serotonina, której potrzebuje twój mózg, musi być wytwarzana w mózgu. I tu pojawia się 5-HTP…

5-HTP przekracza barierę krew-mózg łatwiej niż tryptofan . I jest syntetyzowany w serotoninę w szybszym tempie niż z tryptofanu.

Jako neuroprzekaźnik serotonina oddziałuje bezpośrednio i pośrednio na większość komórek mózgowych. Więc jeśli chcesz zwiększyć poziom serotoniny w mózgu, niektórzy uważają, że suplementacja 5-HTP jest lepsza niż przyjmowanie tryptofanu.

Tryptofan , którego organizm używa do wytwarzania 5-HTP , można znaleźć w indyku, kurczaku, mleku, ziemniakach, dyni, nasionach słonecznika, rzepie i kapuście oraz wodorostach.

5-HTP jako suplement nootropowy jest naturalnie występującym aminokwasem pochodzącym ze strąków nasion Griffonia simplicifolia , występującego w Afryce Zachodniej i Środkowej. Zawartość 5-HTP w ekstraktach z tej rośliny waha się od 2 – 20,83% (z nasion pozyskiwanych w Ghanie).

 

Jak działa 5-HTP w mózgu?

5-HTP jest prekursorem serotoniny . Neuroprzekaźnik serotonina odgrywa rolę w śnie, apetycie, uczeniu się i pamięci , nastroju i funkcjach seksualnych.

Kiedy rola tryptofanu w konwersji do 5-HTP w celu zwiększenia serotoniny nie działa skutecznie, rezultatem jest często depresja, przewlekły ból głowy i bezsenność.

We Włoszech przeprowadzono otwarte badanie w celu określenia skuteczności stosowania 5-HTP u młodych osób z wysokim poziomem „ stresu romantycznego ”.

Serotonina została powiązana z ludzkim romantycznym przywiązaniem. Dlatego badacze w tym badaniu postanowili określić poziomy neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego (BDNF) i serotoniny w mózgu w odniesieniu do zmian w romantycznym stresie podczas badania.

W badaniu wzięło udział 15 zdrowych osób (średnia wieku 23,3 lat), które przeżyły „ romantyczne zerwanie ”. Uczestnicy otrzymywali 60 mg ekstraktu Griffonia simplicifolia zawierającego 12,8 mg 5-HTP dziennie przez 6 tygodni.

Uczestników oceniano pod kątem poziomu BDNF i serotoniny na początku badania, po 3 tygodniach i ponownie pod koniec 6-tygodniowego badania.

Naukowcy zaobserwowali znaczną poprawę w wynikach stresu romantycznego od tygodnia 0 do 3. Jak dotąd wydaje się, że 5-HTP działa. Ale żadnej dalszej poprawy nie zaobserwowano od 3 do 6 tygodni. Mimo że młodzi ludzie mieli znacznie wyższy poziom BDNF i serotoniny .

Bardziej zaangażowany w depresję i stres niż serotonina

To badanie „ romantycznego zerwania ” jest klasyczną ilustracją tego, dlaczego stosowanie samego 5-HTP w leczeniu depresji i stresu może nie działać . A jeśli to działa, dlaczego może nie działać długo .

 

Depresja to często coś więcej niż zwykła dysfunkcja serotoniny . Depresja może być również związana z dysfunkcją katecholamin , w tym dopaminy i/lub noradrenaliny . Lub kombinacja dysfunkcji serotoniny i katecholamin .

Kiedy bierzesz sam 5-HTP, wyczerpujesz również dopaminę, norepinefrynę i epinefrynę . Synteza serotoniny z 5-HTP i dopaminy z L-DOPA jest katalizowana przez ten sam enzym , dekarboksylazę aminokwasów aromatycznych (AAAD) .

Suplementacja prekursorami dopaminy i serotoniny musi być przyjmowana w odpowiedniej równowadze . Ponieważ kiedy używasz tylko 5-HTP, dominuje on nad dopaminą na poziomie syntezy enzymów AAAD .

Blokowanie syntezy dopaminy w enzymie AAAD poprzez konkurencyjne hamowanie doprowadzi do wyczerpania dopaminy i reszty katecholamin.

Wracając do naszego włoskiego badania młodych ludzi zmagających się ze „stresem romantycznym”, badani przestali reagować na 5-HTP w drugiej połowie badania . Prawdopodobnie dlatego, że ich katecholaminy zostały wyczerpane poprzez ciągłą suplementację 5-HTP .

Badania wykazały, że gdy dopamina jest wystarczająco wyczerpana, 5-HTP nie będzie już działać.

Dysfunkcja katecholamin wpływa nie tylko na depresję

Kiedy poziomy neuroprzekaźników katecholamin (dopaminy i/lub norepinefryny) wpływają na depresję, suplementacja samym 5-HTP nie jest dobrym rozwiązaniem . Ponieważ możesz wyczerpać dopaminę i norepinefrynę, pogarszając chorobę i jej przyczynę.

Ale to przeciwwskazanie nie dotyczy wyłącznie depresji. Rozciąga się to na wszystkie inne choroby, w których występuje dysfunkcja katecholamin . W tym ADHD [viii] , otyłość, niepokój , sezonowe zaburzenie afektywne (SAD) i chorobę Parkinsona.

Jak źle się dzieje

Aminokwasowe prekursory serotoniny (tj. 5-HTP) i dopaminy (tj. L-tyrozyny) współpracują ze sobą podczas syntezy, metabolizmu i transportu do tego stopnia, że funkcjonują jako jeden system.

Kiedy serotonina i dopamina są odpowiednio zrównoważone , funkcje regulowane tylko przez serotoninę można regulować poprzez manipulowanie poziomem dopaminy. A funkcje regulowane tylko przez dopaminę w tym zrównoważonym stanie mogą być regulowane przez manipulowanie serotoniną. [X]

Kiedy zaburzysz tę równowagę i niewłaściwie uzupełnisz prekursory serotoniny lub dopaminy, nie uzyskasz pożądanego efektu stosowania tego nootropu . I zwiększasz możliwość wystąpienia skutków ubocznych.

Jeśli uzupełnisz tylko jeden prekursor (tj. 5-HTP w celu zwiększenia serotoniny), który dominuje w innym układzie (tj. synteza dopaminy), nastąpi wyczerpanie zdominowanego układu (tj. wyczerpanie dopaminy).

A jeśli ten efekt jest wystarczająco wyraźny, nie uzyskasz korzyści, do których dążyłeś, suplementując oryginalnym prekursorem (tj. 5-HTP).

Potężnym przykładem tego efektu jest leczenie choroby Parkinsona, gdzie efekty L-DOPA nie są już obserwowane z upływem czasu z powodu wyczerpania serotoniny.

Ponieważ serotonina i dopamina nie mogą przekroczyć bariery krew-mózg , liczba cząsteczek serotoniny i dopaminy w mózgu jest funkcją ilości składników odżywczych (prekursorów aminokwasów), które są dostępne do syntezy w nowe cząsteczki neuroprzekaźników.

Optymalizacja funkcji mózgu przy minimalnych skutkach ubocznych NIE jest funkcją suplementacji, dopóki nie uzyskasz wystarczająco wysokiego poziomu aminokwasów. Jest to funkcja osiągania właściwej równowagi między serotoniną a dopaminą .

 

Korzyści 5-HTP

5-HTP jest absolutnie niezbędny do syntezy serotoniny w mózgu. Ale suplementacja 5-HTP w celu zwiększenia serotoniny nie działa dobrze.

Używanie 5-HTP w leczeniu depresji odniosło bardzo niewielki sukces w ciągu ostatnich kilku dekad badań klinicznych i biohackowania.

Włączenie 5-HTP do stosu nootropowego jest znacznie bardziej skomplikowane niż zwykłe dodanie 5-HTP w celu zwiększenia poziomu serotoniny.

Sam 5-HTP nie zadziała na depresję ani żaden inny problem związany z katecholaminami (dopaminą, norepinefryną, epinefryną) z powodu tendencji 5-HTP do wyczerpania tych neuroprzekaźników.

5-HTP zwiększy poziom serotoniny w mózgu .  Ale 5-HTP musi być starannie zestawiony z prekursorami dopaminy i norepinefryny, inaczej ryzykujesz pogorszeniem sytuacji.

Należy unikać suplementacji tylko jednym z prekursorów aminokwasów serotoniny lub dopaminy. Kiedy prekursory aminokwasów nie są w równowadze , kończy się to zmniejszoną skutecznością tego nootropu, zwiększonymi efektami ubocznymi i wyczerpaniem układu niedominującego .

Jak działa 5-HTP ?

Reakcje na suplementację 5-HTP różnią się znacznie, ale jednym stałym tematem jest początkowe poczucie dobrego samopoczucia, lepszy sen, mniejsza potrzeba snu, poprawa nastroju, mniejszy lęk społeczny, mniejszy apetyt, lepsza tolerancja na stres i lepsze funkcje poznawcze .

A po kilku tygodniach dawkowania 5-HTP – zaczynają się efekty uboczne. Przeładowanie serotoniną powoduje wyczerpanie dopaminy i noradrenaliny.

Skutki uboczne obejmują uczucie letargu, depresję, mgłę mózgową , ból brzucha i bóle głowy. Najgorszym scenariuszem są nudności, wymioty, a nawet utrata przytomności.

Neurohakerzy, którzy zgłaszają stały sukces, uzupełniając 5-HTP, układają go w witaminy z grupy B, prekursor dopaminy, taki jak L-tyrozyna , i używają 5-HTP tylko w razie potrzeby .

Ci, którzy mają złe doświadczenia z 5-HTP od samego początku, często nie mają pojęcia, dlaczego tak źle zareagowali. Ale wykształcone przypuszczenie jest takie, że ich depresja była związana z katecholaminami (dopaminą, norepinefryną, epinefryną). Zwiększenie poziomu serotoniny pogorszyło ich problemy związane z dopaminą. Bardzo szybko.

Jedno wielkie słowo OSTRZEŻENIE : NIE bierz 5-HTP z żadnymi lekami przeciwdepresyjnymi. Narażasz się na bardzo realne niebezpieczeństwo zespołu serotoninowego , który może cię ostatecznie zabić.

 

Badania kliniczne 5-HTP

Suplementy 5-HTP są szeroko reklamowane jako naturalne lekarstwo na depresję. Ale nauka nie popiera stosowania 5-HTP w leczeniu depresji . Mamy dostępne dziesięciolecia badań klinicznych. I nie ma dowodów na skuteczność stosowania 5-HTP w leczeniu depresji .

Wydział Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Medycznego Queensland w Australii dokonał systematycznego przeglądu literatury z lat 1966-2000 dotyczącej „ 5-HTP ” i „ depresji ”.

Naukowcy znaleźli 108 badań klinicznych, z których tylko 2 , jedno z serotoniną (5-HT) i jedno z L-tryptofanem, obejmujące łącznie 64 pacjentów, spełniło wystarczające kryteria jakości, aby je uwzględnić. Badania te sugerują, że serotonina (5-HT) i L-tryptofan są lepsze niż placebo w łagodzeniu depresji.

Ale naukowcy zauważyli „ niewielki rozmiar badań i dużą liczbę niedopuszczalnych, źle przeprowadzonych badań, poddają w wątpliwość wyniki potencjalnej stronniczości publikacji i sugerują, że nie są one wystarczająco ocenione, aby ocenić ich skuteczność” .

5-HTP na fibromialgię

Podwójnie ślepe, kontrolowane placebo badanie we Włoszech badało skuteczność stosowania 5-HTP w leczeniu objawów fibromialgii .

Do tego badania wybrano 50 pacjentów z pierwotnym zespołem fibromialgii. To badanie z 1990 roku nie opublikowało ilości użytego 5-HTP. Ale naukowcy odkryli znaczną poprawę objawów fibromialgii z jedynie łagodnymi i przejściowymi skutkami ubocznymi.

5-HTP w leczeniu depresji

Niewystarczająca aktywność neuroprzekaźników serotoniny i noradrenaliny jest centralnym elementem modelu depresji, który jest obecnie najbardziej rozpowszechniony wśród neurobiologów.

W późnych latach 70-tych i 80-tych przeprowadzono liczne badania, w których pacjenci z depresją byli leczeni prekursorami serotoniny L-tryptofanem i 5-hydroksytryptofanem (5-HTP) oraz prekursorami dopaminy i noradrenaliny tyrozyną i L-fenyloalaniną .

Podsumowanie opublikowane w Alternative Medicine Revue dotyczyło danych ze wszystkich tych badań. Autorka zauważyła, że charakter badań utrudnia wyciągnięcie jednoznacznych wniosków dotyczących skuteczności prekursorów neuroprzekaźników w leczeniu depresji.

Chociaż istnieją dowody na to, że ładowanie prekursorem może działać, szczególnie w przypadku prekursora serotoniny 5-HTP, więcej badań o odpowiednim projekcie i rozmiarze „może prowadzić do bardziej rozstrzygających wyników”.

Badania te nie zostały zrealizowane od czasu opublikowania tego raportu 22 lata temu.

Zalecane dawkowanie 5-HTP

Zalecana dawka 5-HTP, jeśli zamierzasz spróbować to 50 mg 1 – 3 razy dziennie.

W niektórych badaniach stosowano dawki wyższe niż zalecane, ale 5-HTP może być toksyczny w dużych dawkach.

W przypadku lęku lub depresji 5-HTP podaje się łącznie w dawce 150 – 300 mg dziennie.

Aby złagodzić depresję po MDMA (Ecstasy), 5-HTP 100 mg w dniach 3-7 po zastosowaniu MDMA .

Skuteczna suplementacja 5-HTP wymaga połączenia go z prekursorem dopaminy, takim jak L-tyrozyna lub L-DOPA , wraz z witaminami z grupy B (do syntezy) i jednym z aminokwasów zawierających siarkę ( metionina , cysteina , homocysteina lub tauryna ). .

I musisz monitorować wpływ tego stosu na twoje ciało. Jeśli zaczniesz odczuwać jakiekolwiek skutki uboczne, jest to dobra wskazówka, że poziom serotoniny lub dopaminy jest niezrównoważony .

NIE WOLNO łączyć 5-HTP z jakimkolwiek lekiem przeciwdepresyjnym .

Łączenie SSRI, leków trójpierścieniowych lub IMAO z 5-HTP spowoduje zespół serotoninowy . Niezwykle niebezpieczny stan obejmujący poważne zmiany psychiczne, uderzenia gorąca, gwałtowne zmiany ciśnienia krwi i częstości akcji serca, a nawet śpiączkę.

Zespół serotoninowy może cię zabić . I tu nie żartuję.

Skutki uboczne 5-HTP

Suplementacja 5-HTP może powodować zgagę, kołatanie serca, ból głowy, ból brzucha, nudności, wymioty, biegunkę, senność, problemy seksualne i problemy z mięśniami .

5-HTP może również powodować dość radykalne zmiany nastroju, w tym pobudzenie, agresywność, niepokój, euforię, złe podejmowanie decyzji, drażliwość, psychozę, niepokój i bezsenność .

5-HTP może pogorszyć objawy schizofrenii, choroby afektywnej dwubiegunowej i innych zaburzeń psychicznych .

I nie mogę tego wystarczająco podkreślić, więc powtórzę to tutaj, na wypadek gdybyś to przegapił…

NIE WOLNO łączyć 5-HTP z jakimkolwiek lekiem przeciwdepresyjnym . Albo z karbidopą. 

Łączenie SSRI, leków trójpierścieniowych lub IMAO z 5-HTP spowoduje zespół serotoninowy . Niezwykle niebezpieczny stan obejmujący poważne zmiany psychiczne, uderzenia gorąca, gwałtowne zmiany ciśnienia krwi i częstości akcji serca, a nawet śpiączkę.

A połączenie 5-HTP z karbidopą może również powodować zespół serotoninowy.

 

Related Knowledge Base Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *