Bacopa Monnieri

7 minutesczytaj

Wielu uważa Bacopa Monnieri za najlepszy dostępny obecnie nootrop. Nootropowe korzyści Bacopa Monnieri zostały po raz pierwszy ujawnione w starożytnych tekstach ajurwedyjskich. W Ajurwedzie służy do zapamiętywania długich fragmentów tekstu. I wzmacniaj funkcje poznawcze.

Starożytni Hindusi tak bardzo go lubili, że nazwali go „Brahmi”, na cześć najwyższego boga Brahmy.

Bacopa Monnieri jest adaptogenem . Pomaga zapobiegać chemicznym i fizycznym skutkom stresu. Zamiast po prostu tłumić je, jak wiele nowoczesnych leków przeciwdepresyjnych.

Bacopa Monnieri jest stosowana w celu zmniejszenia lęku, depresji i stresu. Poprawi pamięć, koncentrację i czas reakcji. I jest używany do neuroprotekcji i do równoważenia neuroprzekaźników .

Związek Bacoside A z łatwością przekracza barierę krew-mózg . I wiąże się z miejscami receptorowymi, aby zwiększyć funkcje poznawcze i pamięć. Wykazano skuteczność w leczeniu ADHD.

Zalecenia dotyczące dawkowania Bacopa Monnieri z 45% bakozydami to 450 mg.

Bacopa Monnieri (Brahmi) to wieloletnie, pełzające zioło wodne. Pochodzi z mokradeł Indii i innych krajów Azji Południowo-Wschodniej.

Bacopa, znana również jako hyzop wodny , jest często określana jako „Brahmi”. Nazwany na cześć najwyższego boga Brahmy.

Nootropowe korzyści Bacopa Monnieri zostały po raz pierwszy ujawnione w starożytnych tekstach ajurwedyjskich. W został polecony wielbicielom, aby pomóc zapamiętać długie fragmenty tekstu. I wzmacniaj funkcje poznawcze .

A Bacopa Monnieri jest adaptogenem . Pomaga zapobiegać chemicznym i fizycznym skutkom stresu. Zamiast po prostu tłumić je, jak wiele nowoczesnych leków przeciwdepresyjnych.

Bacopa Monnieri pomaga:

 • neuroprzekaźniki . Bacopa wpływa na poziom acetylocholiny w mózgu , która jest ważna dla pamięci i funkcji poznawczych.
 • poznanie . Bacopa ma działanie przeciwutleniające, które poprawia funkcje poznawcze. Ekstrakt z bakopy pomaga zapobiegać powstawaniu blaszek miażdżycowych, które mogą prowadzić do zawału serca, udaru mózgu i innych chorób neurodegeneracyjnych.
 • Niepokój i stres . Bacopa ma znaczące działanie przeciwlękowe (przeciwlękowe). Wydaje się, że moduluje poziomy neuroprzekaźnika serotoniny w mózgu. Ma to wpływ na regulację nastroju.

Bacopa Monnieri (Brahmi) to wodne zioło pierwotnie występujące na terenach podmokłych i bagiennych Azji Południowo-Wschodniej i Indii.

Bacopa Monnieri

Bacopa, znana również jako hyzop wodny , jest często określana jako „Brahmi”. Nazwany na cześć najwyższego boga Brahmy.

Starożytne teksty ajurwedy mówiły o Bacopie. Polecano wielbicielom, aby pomagali w zapamiętywaniu długich fragmentów tekstu.

Na Zachodzie Bacopa Monnieri jest często stosowana w celu zmniejszenia lęku, depresji i stresu. Ale zyskuje popularność w społeczności nootropowej jako potężny wzmacniacz pamięci i funkcji poznawczych.

Substancja czynna Bacoside A zawarta w Bacopa z łatwością przenika przez barierę krew-mózg .

Jak Bacopa Monnieri działa na mózg?

Bacopa Monnieri poprawia zdrowie i funkcjonowanie mózgu na kilka sposobów. Ale dwa szczególnie się wyróżniają.

 1. Bacopa Monnieri poprawia pamięć . Dwa aktywne składniki Bacopy to bakozydy A i B. Poprawiają sygnalizację impulsów elektrycznych między neuronami w mózgu. Bakozydy pomagają również w odbudowie uszkodzonych neuronów.

Bacopa Monnieri ułatwia naukę i zapamiętywanie. W jednym badaniu naukowcy podawali 54 ochotnikom w Portland w stanie Oregon 300 mg B. Monnieri dziennie przez 12 tygodni.

Po 12-tygodniowym badaniu osoby przyjmujące Bacopę miały:

 • Lepsze zapamiętywanie słów
 • Lepsza uwaga
 • Lepsze wyniki pamięci
 • Większa zdolność koncentracji podczas nauki
 • Mniejszy niepokój i niższe tętno
 1. Bacopa Monnieri redukuje stres . Bacopa była tradycyjnie stosowana w Ajurwedzie jako środek wzmacniający układ nerwowy. Pomaga zmniejszyć niepokój .

Badania przeprowadzone na Banaras Hindu University w Indiach wykazały, że Bacopa jest tak samo skuteczna w leczeniu lęku, jak lorazepam , lek benzodiazepinowy . Jednym ze skutków ubocznych lorazepamu jest utrata pamięci . Z drugiej strony Bacopa Monnieri zmniejszała niepokój, jednocześnie poprawiając funkcje poznawcze .

bacopa monnieri2 - adaptogeny

Jak źle się dzieje

Przewlekły stres i kortyzol mogą uszkodzić mózg. Neuronaukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley odkryli, że przewlekły stres powoduje długoterminowe zmiany w strukturze i funkcjonowaniu mózgu.

Chroniczny stres uszkadza sieci neuronowe. W rezultacie niektóre białka ulegają nadmiernej ekspresji, uszkadzając neurony.

Toksyny atakują komórki, przejmując ich normalną, zdrową funkcję. A uszkodzenia oksydacyjne powodowane przez wolne rodniki uszkadzają komórki mózgowe, jeśli nie są usuwane.

 • Przewlekły stres zmniejsza pojemność pamięci
 • Toksyny zabijają komórki mózgowe od wewnątrz
 • Wolne rodniki niszczą neurony i synapsy
 • W warunkach chronicznego stresu mózg traci zdolność do sprawnego przekazywania sygnałów między neuronami. W rezultacie cierpi na tym pamięć, funkcje poznawcze i podejmowanie decyzji.

Korzyści ze stosowania Bacopa Monnieri

Bacopa Monnieri naprawia uszkodzenia mózgu spowodowane przewlekłym stresem. I pomaga zachować zdrowie. To trochę skomplikowane, więc zostań tutaj ze mną.

Twój mózg jest chroniony przez białko szoku cieplnego 70 ( Hsp70 ), enzymy cytochromu EROD i PROD oraz dysmutazę ponadtlenkową ( SOD ).

Hsp70 pomaga białkom w komórkach zachować prawidłową strukturę, dzięki czemu pozostają funkcjonalne. EROD ( 7-etoksyresorufin-O-deetylaza ) i PROD ( 7-pentoksyresorufina-O-dealkilaza ) to enzymy detoksykacyjne. Chronią twój mózg, przekształcając złe toksyny w mniej szkodliwe związki. A SOD walczy z niszczycielskimi wolnymi rodnikami zwanymi nadtlenkami. I przekształca je w nieszkodliwe związki organiczne.

Bacopa Monnieri utrzymuje zdrowy mózg w stresie

Kiedy jesteś pod wpływem stresu, poziom Hsp70 wzrasta we wszystkich obszarach mózgu. Ale badania pokazują, że zwierzęta, którym podawano Bacopa przez 7 dni, zapobiegły większości tego wzrostu Hsp70. Szczególnie w obszarach mózgu odpowiedzialnych za pamięć.

Oznacza to, że wytwarzając mniej Hsp70 pod wpływem stresu, Bacopa sprawia, że mózg jest mniej podatny na stres. Bacopa utrzymywała te obszary mózgu w stanie wolnym od stresu . Nawet w obecności stresu.

Bacopa ma również działanie zapobiegawcze na EROD i PROD . Szczury, którym podawano bakopę, ale nie były poddawane stresowi, odnotowały wzrost tych dwóch enzymów. Sugerowanie, że Bacopa pomaga gromadzić te ochronne enzymy, aby pomóc ci lepiej radzić sobie ze stresem.

A jeśli chodzi o SOD , naukowcy stwierdzili: „Bacopa pomaga w radzeniu sobie z połączonym stresem związanym z niedotlenieniem, hipotermią i unieruchomieniem, co może prowadzić do ataku wolnych rodników”. Tak więc Bacopa wspomaga aktywność SOD i przygotowuje komórki do ataków atmosferycznych przez wolne rodniki.

W tłumaczeniu oznacza to, że Bacopa Monnieri pomaga mózgowi radzić sobie ze stresem . I pomaga poprawić pamięć.

 

Jak się czuje po Bacopa Monnieri ?

Skutki działania Bacopy nie są odczuwalne od razu. Ale wydają się budować w czasie. Niektórzy użytkownicy zgłaszają wyraźny efekt przeciwlękowy w ciągu 2 – 4 dni od suplementacji Bacopa.

W jednym badaniu przeprowadzonym w Australii wyniki mierzono po 5 i 12 tygodniach przyjmowania Bacopy. Wyniki wykazały poprawę szybkości przetwarzania informacji oraz wzrost uczenia się i zapamiętywania. Maksymalne zmniejszenie lęku osiągnięto po 12 tygodniach stosowania.

Niektórzy neurohakerzy twierdzą, że odczuwają efekty Bacopa Monnieri wcześniej niż 4 tygodnie. A efekty wydają się działać nawet po zaprzestaniu suplementacji. Efekty są długoterminowe.

Długoterminowi użytkownicy twierdzą, że konsekwentnie czują się spokojniejsi , myślą szybciej i mają lepszą pamięć .

bacopa monnieri4 - adaptogeny

Badania kliniczne nad Bacopa Monnieri

Bacopa Monnieri jako środek nootropowy

To podwójnie ślepe, kontrolowane placebo badanie przeprowadzono na Uniwersytecie Swinburne w Australii. 107 zdrowych uczestników otrzymywało 300 mg ekstraktu Bacopa Monnieri przez 90 dni.

Po 90 dniach osoby, które przyjmowały ekstrakt z B. Monnieri, wykazały znaczną poprawę pamięci przestrzennej, dokładności pamięci i zdolności przetwarzania informacji wzrokowych .

Bacopa Monnieri na redukcję stresu

Bacopa jest prawdopodobnie najlepiej znana ze zmniejszania stresu. Ostatnie badania na Swinburne University of Technology w Australii potwierdziły to w laboratorium.

W tym podwójnie ślepym, kontrolowanym placebo badaniu krzyżowym 17 zdrowym ochotnikom podano 320 mg lub 640 mg ekstraktu Bacopa. Badanie wykazało znaczną poprawę nastroju i obniżony poziom kortyzolu.

To badanie wykazało właściwości adaptogenne Bacopy. Bacopa Monnieri przeciwdziałała skutkom stresu poprzez regulację hormonów zaangażowanych w reakcję na stres.

Bacopa Monnieri na długowieczność

Długotrwałe narażenie na aluminium może zwiększyć ryzyko choroby Alzheimera o 60 procent.  (Zanim przeczytasz resztę tego artykułu, sprawdź etykietę dezodorantu pod pachami).

Badania pokazują, że Bacopa Monnieri może chronić cię przed toksynami, które są szkodliwe dla twojego mózgu. W tym aluminium.

Zapobiega gromadzeniu się toksyn między i wewnątrz neuronów. I zapobiega uszkodzeniom hipokampu . Obszar mózgu mający kluczowe znaczenie dla uczenia się, zapamiętywania i zdolności poznawczych .

Naukowcy z Uniwersytetu Jawaharlala Nehru w Indiach dodali do wody pitnej szczurów chlorek glinu. To samo aluminium, które jest toksyczne dla twojego mózgu. Niektóre szczury w tym badaniu miały moc ochronną Bacopa Monnieri .

Bacopa Monnieri chroniła mózgi szczurów przed uszkodzeniami oksydacyjnymi powodowanymi przez aluminium. I działało równie dobrze jak selegilina , lek na Alzheimera . Bacopa przywróciła enzym dysmutazy ponadtlenkowej (SOD) do poziomu zbliżonego do normalnego. Wskazuje na przeciwstarzeniowy potencjał Bacopa Monnieri . 

bacopa monnieri - adaptogeny

Zalecane dawkowanie Bacopa Monnieri 

Nie ma „właściwej” dawki Bacopy. Ciało każdej osoby jest wyjątkowe. Ogólnie rzecz biorąc, używaj najniższej dawki, która działa dla Ciebie. A Bacopa działa lepiej, jeśli jest przyjmowana kilka dni z rzędu, a nie tylko raz.

Zalecane dawkowanie Bacopa Monnieri zawierającej 45% bakozydów to 200 – 450 mg na dobę.

Zalecana dawka Bacopa Monnieri zawierająca 20% bakozydów to 750 mg na dobę.

Większe dawki należy podzielić równo z pierwszą dawką rano i następną dawką wczesnym popołudniem.

Bakopa jest rozpuszczalna w tłuszczach , dlatego należy ją przyjmować ze zdrowym źródłem tłuszczu, takim jak organiczna, tłoczona na zimno oliwa z pierwszego tłoczenia lub olej kokosowy . Tłuszcz pomaga organizmowi wchłonąć związki zawarte w Bacopa, które przynoszą korzyści. I pomaga dostarczyć go do komórek mózgowych.

Skutki uboczne Bacopa Monnieri

Skutki uboczne Bacopa Monnieri są rzadkie, jeśli są przyjmowane zgodnie z zaleceniami. Ale może obejmować zmęczenie i rozstrój żołądka.

Related Knowledge Base Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *