DHA (Omega 3)

3 minutesczytaj

Preparaty zawierające w swoim składzie kwasy tłuszczowe Omega 3 zaczynają odgrywać coraz większą rolę na rynku. Od czasu, gdy zrobiło się głośno o ich bardzo korzystnym wpływie na zdrowie, ogromna ilość film farmaceutycznych zaczęła produkować preparaty z Omega 3 (w USA jest to najpopularniejszy suplement diety). Czy warto przyjmować kwas omega 3, którego głownym źródłem są ryby morskie? Odpowiedź w niniejszym artykule.

Twój mózg to 60% tłuszczu. Można więc śmiało powiedzieć, że aby utrzymać i doskonalić się umysłowo, nasz mózg potrzebuje dobrego zaopatrzenia w zdrowe tłuszcze.

Dwa najczęściej badane kwasy tłuszczowe omega-3 to kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA) . DHA stanowi dużą część istoty szarej mózgu. Tłuszcz mózgowy tworzy błony komórkowe. I odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu naszych komórek. Neurony są również bogate w kwasy tłuszczowe omega-3. DHA jest głównym składnikiem synaps mózgowych. (Synapsa to część komórki mózgowej, która powoduje, że neuron przekazuje sygnał elektryczny do innego neuronu).

Niski poziom kwasów tłuszczowych omega-3 powoduje ADD, lęki, depresję, otyłość, samobójstwa oraz zwiększone ryzyko choroby Alzheimera i demencji.

Dieta bogata w omega-3 pomaga zrównoważyć emocje i poprawić nastrój, ponieważ DHA jest głównym składnikiem synaps mózgu .

Jedzenie ryb poprawia wydajność poznawczą , ponieważ ryby, kryl i inne organizmy morskie są bogate w Omega-3. Inne pokarmy bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 to: anchois, brokuły, brukselka, kapusta, kalafior, siemię lniane, soja, orzechy włoskie, szpinak i tofu.

Czym jest Omega 3?

Omega 3, to nienasycone kwasy tłuszczowe. Ich źródłem są tłuste ryby morskie występujące w naturalnym środowisku zimnych wód, w szczególności makrele, sardynki i łososie. Ryby produją duże ilości tego kwasu gdyż jego obecność jest dla nich warunkiem przetrwania w zimnych wodach morskich.

Jak wzbogacić swoje menu w Omega 3?

Źródłem kwasów omega 3 mogą być składniki odżywcze, takie jak:
– tłuste ryby morskie – dorsz, makrele, sardynki, łososie, halibut, śledź

Pewnych ilosci kwasów omega 3 moga też dostarczyć:
– oleje roślinne – sojowy, z siemienia lnianego, rzepakowy,
– rośliny strączkowe – fasola, soja
– dodatkowe składniki – orzechy włoskie, pory, siemię lniane.

Dobrą alternatywą, szczególnie dla osób, które nie przepadają za rybami są suplementy diety. Często preparaty te są dodatkowo wzbogacane o inną naturalną i korzystną dla zdrowia substancją aktywną tj. koncentrat oleju rybiego.

Jak działa Omega 3?

Kwasy Omega 3 powinny stanowić podstawę diety każdego człowieka, ponieważ mają bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm.
1. Korzystnie wpływają na funkcjonowanie mózgu. Działanie Omegi przede wszystkim polega na prawidłowym ukrwieniu oraz usprawnieniu funkcjonowania neuronów w mózgu, co poprawia koncentrację i pamięć. Dodatkowo ok. 30 % kwasów tłuszczowych Omega 3 wchodzi w skład naszego mózgu.
2. Obniżają poziom cholesterolu, usprawniając przy tym pracę serca, szczególnie u osób starszych i z nadwagą. Omega 3 rozszerza naczynia krwionośne, przez co poprawia funkcjonowanie układu krążenia.
3. Kwasy obniżają ciśnienie, przez rozrzedzenie krwi, szczególnie u osób z nadciśnieniem. Dodatkowo działają przeciwzakrzepowo, dlatego obniżają ryzyko wystąpienia zakrzepów żylnych.
4. Według ostatnich badań kwasy Omega 3 mają dodatkowo wpływ na elastyczność skóry oraz mogą łagodzić reakcje alergiczne, ponieważ znajdują się we wszystkich komórkach organizmu.

Komu polecane są kwasy Omega 3

Kwasy są polecane wszystkim, którzy chcieliby w naturalny sposób zadbać o swoje zdrowie, a w szczególności o serce i układ krążenia.
Omega 3 jest skierowana również do osób, których dieta jest uboga w tłuste ryby morskie, które są największym źródłem kwasów tłuszczowych.

Ciekawostka o Omega 3

Dwóch duńskich naukowców przeprowadziło badania na Eskimosach żyjących w Grenlandii. Okazało się, że dzięki spożywaniu dużych ilości tłustych ryb morskich mają oni niski poziom cholesterolu i nie cierpią na miażdżycę czy choroby serca.

Czy warto stosować Omegę 3?

Korzystne działanie kwasów na zdrowie zostało udowodnione wieloma badaniami, dlatego warto zdecydować się na uzupełnienie swojej diety w te tłuszcze. Szczególnie polecamy przyjmowanie Omegi 3 w postaci suplementu osobom, które na codzień nie przepadają za rybami i ich nie mają w swojej diecie.

Idealna dzienna dawka Omega-3 powinna zawierać co najmniej 1000 mg DHA.

 

Related Knowledge Base Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *