Rozmaryn

1 minuteczytaj

Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis) to wiecznie zielone zioło należące do rodziny miętowatych  Lamiaceae . I jest używany na całym świecie jako kulinarna przyprawa i lekarstwo.

Rozmaryn był tradycyjnie stosowany w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi, bólów głowy, bezsenności i chorób układu oddechowego .

Rozmaryn uważany jest za silny środek pobudzający pracę serca , silny środek antyseptyczny , przeciwskurczowy , uspokaja nerwy , przy artretyzmie, łupieżu, chorobach skóry, stymuluje wzrost włosów .

W ostatnich badaniach wykazano, że związki występujące w rozmarynie , w tym diterpeny, kwas karnozowy i karnozol , hamują aktywność acetylocholinoesterazy (AChE) , są chelatorami metali ciężkich i chronią przed agregacją amyloidu-β i splątaniem tau . Wszystkie obiecujące terapie choroby Alzheimera.

Po prostu powąchanie aromatu olejku eterycznego z rozmarynu jako środka nootropowego pomaga zmniejszyć fale mózgowe alfa i zwiększa fale mózgowe beta . Zwiększenie czujności i wydajności poznawczej .

Zalecana nootropowa dawka ekstraktu z liści rozmarynu to 750 mg na dobę.

Related Knowledge Base Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *