Witamina B 12 (Kobalamina)

2 minutesczytaj

Niedobór witaminy B 12 (kobalaminy) jest powszechny wśród dorosłych mieszkańców Zachodu. [xxvi] Witamina B 12 odgrywa kluczową rolę w wydajnej przemianie węglowodanów w glukozę – źródło paliwa dla komórek. Pomaga także organizmowi przekształcać kwasy tłuszczowe w energię .

Mgła mózgowa i słaba pamięć to dwa kluczowe znaki ostrzegawcze, że masz niedobór witaminy B 12 . Inne znaki ostrzegawcze to zmęczenie, brak energii, osłabienie mięśni, wahania nastroju, depresja, demencja i choroba Alzheimera .

Witamina B 12 jest największą znaną nam witaminą, więc nie jest tak łatwo wchłaniana jak inne. Wraz z wiekiem organizm traci zdolność do transportu witaminy B12 w komórkach jelita grubego, gdzie jest ona wciągana do krwioobiegu.

Im jesteś starszy, tym trudniej jest wprowadzić do organizmu DOWOLNĄ witaminę B 12 . Im jesteś starszy, tym bardziej prawdopodobne jest, że będziesz musiał uzupełnić witaminę B12 .

B 12 w swojej naturalnej postaci jest dostępny tylko ze źródeł zwierzęcych , w tym owoców morza, wołowiny, kurczaka, wieprzowiny, mleka i jaj.

Uzyskanie odpowiedniej podaży witaminy B12 w miarę starzenia się jest tak naprawdę możliwe tylko poprzez suplementację .

Mimo że B 12 jest rozpuszczalny w wodzie , nie opuszcza organizmu tak szybko, jak inne rozpuszczalne w wodzie suplementy. Jest przechowywany w wątrobie, nerkach i innych tkankach ciała. Oznacza to, że niedobór może nie ujawnić się przez kilka lat . Ale do tego czasu może być już za późno i potencjalnie może dojść do nieodwracalnego uszkodzenia mózgu .

Najlepszym sposobem podania witaminy B 12 (kobalaminy) jako środka nootropowego jest podanie podjęzykowe (pod język) lub zastrzyk z witaminy B 12 . Pierwszy sposób jest znacznie tańszy i znacznie mniej bolesny.

Wyższej jakości witamina B 12 występuje w postaci metylokobalaminy lub adenozylokobalaminy , które są formami witaminy B 12 naturalnie występującymi w organizmie. Szukając suplementu B 12 lub kompleksu B , wybierz ten, który zawiera metylokobalaminę , która znacznie lepiej się wchłania i wykorzystuje przez organizm.

Zalecana dawka przy niedoborze witaminy B 12 to 2000 mcg dziennie przez tydzień, następnie 1000 mcg dawki B 12 raz w tygodniu przez miesiąc. Wtedy twoja dawka podtrzymująca wynosi 1000 mcg miesięcznie

Related Knowledge Base Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *