Adaptogeny - kompendium wiedzy o Adaptogenach - właściwości, badania naukowe i ciekawostki.

Zabawna historia adaptogenów

Chociaż termin „adaptogen” został ukuty w latach czterdziestych XX wieku, wiele z tych niezwykłych ziół ma bogatą historię, a ich stosowanie sięga tysięcy lat.

3000 pne (w przybliżeniu)

Początki

Wczesne początki Ayuverdy w Indiach i Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TCM) w Chinach, dwóch najstarszych tradycyjnych systemów medycznych, o których wiadomo, że wykorzystują zioła adaptogenne.

Początki
2700 - 2600 pne

Chińscy cesarze wysyłają wyprawy na Syberię, aby sprowadzić Rhodiolę. Reishi, znany również jako „grzyb nieśmiertelności”, jest zarezerwowany dla chińskiej rodziny królewskiej. Powszechnie uważa się, że Huang Di, Żółty Cesarz, używał azjatyckiego żeń-szenia jako toniku.

diamond - adaptogeny
200 pne

Charaka Samhita, pierwszy poważny spisany klasyk medycyny ajurwedyjskiej, identyfikuje 350 roślin jako cenne lekarstwa, w tym amlę, świętą bazylię i shilajit.

sports fan - adaptogeny
77 n.e

Grecki lekarz Dioscorides pisze klasyczny tekst medyczny De Materia Medicia opisujący medyczne zastosowanie 600 roślin, w tym stosowanie przez starożytnych Greków różeńca górskiego i lukrecji.

medication - adaptogeny
220 n.e

Shennong Herbal, nazwany na cześć legendarnego twórcy Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, rejestruje 262 zioła lecznicze stosowane w Chinach, w tym żeń-szeń azjatycki, Astragalus i Reishi.

brain - adaptogeny
495 n.e

Mieszkańcy Chanty z zachodniej Syberii piją herbatę Chaga, aby poprawić trawienie i detoksykację, a nawet używają jej jako mydła do oczyszczania ran skórnych. Mówi się, że w XII wieku car Rosji Waldimir Monomach , który był powszechnie znanym miłośnikiem Chagi, użył Chagi do wyleczenia raka wargi.

hands heart - adaptogeny
1948

Radziecki naukowiec, dr Nikolai Lazarev, oficjalnie ukuł termin „adaptogen” podczas swoich poszukiwań doskonałego, całkowicie naturalnego toniku poprawiającego wydajność dla Związku Radzieckiego podczas zimnej wojny.

hands heart - adaptogeny
1958

Radzieccy naukowcy, kierowani przez dr Lazareva i dr Brekhmana, odkryli, że Eleuthero jest niezwykłym adaptogenem, co toruje drogę tysiącom badań klinicznych i prób nad Eleuthero i innymi adaptogenami.

hands heart - adaptogeny
1976

Szacuje się, że ponad 3 miliony ludzi w Rosji regularnie stosuje ekstrakt Eleuthero. Eleuthero jest również używany przez rosyjskich sportowców do przygotowań do igrzysk olimpijskich w późnych latach 70-tych i wczesnych 80-tych.

hands heart - adaptogeny
1977

Eleuthero jest częścią programu kosmicznego dla kosmonautów. Rhodiola jest również szeroko stosowana przez kosmonautów do radzenia sobie z chorobą lokomocyjną i poprawiania nastroju podczas życia w stresujących warunkach.

hands heart - adaptogeny
1986

Rita Levi-Montalcini i Stanley Cohen zdobyli Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny w 1986 roku za odkrycie czynnika wzrostu nerwów (NGF), białka, które rośnie, utrzymuje i namnaża neurony w mózgu. Lion's Mane jest powiązany z produkcją NGF.

hands heart - adaptogeny
1993

Dwóch nierankingowych chińskich sportowców pobija wiele rekordów świata w zawodach pływackich, a chińskie biegaczki wygrywają 6 z 9 mityngów lekkoatletycznych na mistrzostwach świata w Niemczech. Początkowo zostały przebadane pod kątem zakazanych substancji, ale nie znaleziono żadnych. Ich trener ujawnił później, że sportowcy wypili specjalny napój z kordycepsu, który według niego był sekretem ich sukcesu.

hands heart - adaptogeny
1994

Dr Brekhman formułuje Prime One, aby poprawić sprawność fizyczną i umysłową, w tym Eluetero, Schisandra, Rhaponticum, Rhodiola i Lukrecja. W 1996 roku Prime One jest używany przez ponad 150 amerykańskich sportowców na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie.

hands heart - adaptogeny
2000

Nadal trwają obiecujące nowe badania i badania kliniczne nad adaptogenami i naturalnymi nootropami, takimi jak Lion's Mane, Cordyceps, Ashwangandha, Rhodiola, Bacopa i inne. Zyskał popularność zarówno wśród biohakerów, sportowców, jak i entuzjastów dobrego samopoczucia.

hands heart - adaptogeny
2020

WYLDE ONE wprowadza na rynek swoje adaptogenne eliksiry , aby zapewnić Ci wysokiej jakości, godne zaufania, łatwe w użyciu produkty adaptogenne – dające Ci to, co najlepsze z przeszłości i teraźniejszości.

hands heart - adaptogeny

Oceń nasze treści

0 / 5

Your page rank: