Adaptogeny - kompendium wiedzy o Adaptogenach - właściwości, badania naukowe i ciekawostki.

Suplementy diety zawierające wyciąg z Ginkgo biloba należą do najbardziej popularnych i najchętniej kupowanych leków ziołowych. Preparaty konsekwentnie plasują się w pierwszej dziesiątce wszystkich oferowanych środków na świecie (obok np. koenzymu Q10, kawasu Omega 3, Glukozaminy czy Żeń-szenia). Dlaczego Ginkgo biloba wzbudza tak wielkie zainteresowanie? Przede wszystkim dlatego, że ma specyficzne właściwości, które wykazują wysokie działanie prozdrowotne (m.in. zwiększają odporność organizmu, poprawiają funkcjonowanie mózgu).

Co to jest Ginkgo biloba?

Ginkgo biloba (miłorząb dwuklapowy lub japoński) – jest to dwupienne drzewo liściaste. Nazywany jest często żywą skamieliną, ponieważ jest to jeden z najstarszych, przetrwałych gatunków drzew. Pochodzi on z Chin, a nie z Japonii, co może być mylone przez nazwę. Ginkgo biloba jest twardym drzewem i może żyć nawet więcej niż 1000 lat, osiągając wysokość 20m. Jest bardzo odporny na negatywne działanie czynników zewnętrznych (pogoda, bakterie, szkodniki). Jego owoce są niejadalne i mają bardzo silny zapach.

Jak wzbogacić swoją dietę w Ginkgo biloba?

Obecnie coraz więcej preparatów posiada w swoim składzie wyciąg z Ginkgo biloba. Dodawany jest on między innymi do herbaty czy kosmetyków np. kremy do twarzy.

Jak działa Ginkgo biloba?

 W liściach Ginkgo biloba jest bardzo wiele substancji czynnych, z których każda w inny sposób wpływa na organizm. Wyciąg z miłorzębu usprawnia krążenie krwi. Zwiększa on elastyczność krwinek dzięki czemuj mogą one sprawniej przepływać przez zwężone naczynia krwionośne i transportować tlen do narządów, takich jak: mózg, serce czy kończyny.

– Miłorząb usprawniając ukrwienie tkanki mózgowej poprawia w dużym stopniu pamięć i zdolność koncentracji.

– Ginkgo biloba przez usprawnienie krążenie krwi w kończynach, zapobiega efektowi zimnych stóp.

Badania dowiodły, że Ginkgo Biloba jest doskonałym antyoksydantem, którego aktywne składniki przeciwdziałają szkodliwemu działaniu wywołanemu przez wolne rodniki. Mogą one działać destrukcyjnie na narząd wzroku, tzn. jest wysokie prawdopodobieństwo, że wolne rodniki biorą udział w procesie zwyrodnienia plamki żółtej.

Komu polecany jest wyciąg z liści Ginkgo biloba?

Ginkgo biloba polecany jest przede wszystkim osobom, które mają na codzień są aktywne psychofizycznie, tzn. obciążone są nauką, ciężką pracą fizyczną, sportem czy długotrwałym stresem.

Wyciąg z miłorzębu skierowany jest również do osób starszych, w celu utrzymania prawidłowego funkcjonowania organizmu i mózgu, które wraz z wiekiem zaczynają się obniżać.

Czy warto stosować Ginkgo biloba?

Ginkgo biloba jest stosowany w medycynie naturalnej od dawna. Miłorząb należy do jednej z najpopularniejszych roślin leczniczych i posiada bardzo dobrą opinię m.in. w internecie, dlatego jest to już sprawdzony środek przez wiele tysięcy ludzi. Warto go wypróbować, m.in. ze względu na jego specyficzne właściwości, których działanie potwierdzają inne osoby.

Oceń nasze treści

0 / 5

Your page rank: