Adaptogeny - kompendium wiedzy o Adaptogenach - właściwości, badania naukowe i ciekawostki.

Glukozamina jest jeszcze mało znana w Polsce mimo, że podbija rynki Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. Jest to jeden z ważniejszych związków korzystnie wpływających na funkcjonowanie stawów. Substancja najbardziej popularna jest w środowisku biegaczy, którzy często odczuwają ból w kolanach oraz wśród osób w średnim wieku, które maja problemy z narządami ruchu. Glukozamina może sprawdzić się jako skuteczny „wspomagacz” kości dla osób czynnie uprawiających sport oraz tych osób, które leczą kontuzje i urazy stawów.

Czym jest Glukozamina?

Glukozamina – jest to związek chemiczny, naturalnie występujący w organizmie człowieka, który wspomaga regenerację chrząstki stawowej. Substancja może mieć wpływ na zmniejszenie uczucia bólu oraz poprawę sprawności stawów. Glukozamina nadaje sprężystość i twardość tkance chrzęstnej. Dodatkowo substancję można pozyskać z ekstraktu ze skorupiaków takich jak: kraby, homary czy krewetki.

Gdzie znajdziemy Glukozaminę?

Obecnie są różne metody dostarczenia do organizmu glukozaminy np. zastrzyki. Specjaliści stosują te rozwiązanie w przypadku istniejącego już uszkodzenia kolana, w celu zmniejszenia bólu oraz wyleczenia kontuzji.

Dobrym sposobem są suplementy diety np. Glucosamine 1000 firmy Olimp, które mogą zapobiegać powstawaniu bólów w stawach.

Jak działa Glukozamina?

Na początek przyjrzyjmy się dokładniej stawom. Są one elementem chrząstki kostnej oraz istotnym składnikiem łączącym kości. Ich zadaniem jest amortyzacja, która powoduje sprawniejsze przejście kości. Łatwo jest uszkodzić stawy np. niewłaściwie stając na nodze czy po prostu przez proces starzenia się. Po zniszczeniu chrząstki odczuwamy ból, na który skuteczna może być glukozamina. Dlaczego?

Gdy chrząstka stawowa jest słabo odżywiona, można ją usprawnić, dzięki płynowi stawowemu, zawierającemu glukozaminę. Gdy ciecz nie zawiera w swoim składzie odpowiedniej ilości glukozaminy, sprawia, że stawy stają się bardziej podatne na różnego rodzaju uszkodzenia.

Dodatkowo glukozamina dostarcza składników budulcowych chrząstce stawowej, a także pobudza działanie komórek tkanki chrzęstnej, przez co odbudowuje uszkodzoną chrząstkę.

Dla kogo Glukozamina?

Glukozamina skierowana jest przede wszystkim do osób aktywnych fizycznie, mających obciążone stawy z powodu uprawiania sportu. (siłownia, piłka nożna, wspinaczka).

Substancja przeznaczona jest również dla osób starszych, u których wraz z wiekiem zaczyna brakować glukozaminy, a w związku z tym mogą odczuwać ból w kolanach.

Glukozamina polecana jest również w celu leczenia kontuzji wywołanych dużym przeciążeniem stawów.

kolano2 - adaptogeny

Czy warto stosować Glukozaminę?

Glukozamina jest jedną z bardziej skutecznych substancji, korzystnie wpływających na obciążone stawy. Jej pozytywne oddziaływanie potwierdzają także lekarze, którzy stosują ją jako środek leczniczy. Glukozamina często wykorzystują także sportowcy w kuracji kolan. Polecamy substancję wszystkim, którzy chcieliby zadbać o zdrowie swoich stawów oraz tym, którzy obciążają je (praca, sport) bardziej niż przeciętny człowiek.

Oceń nasze treści

0 / 5

Your page rank: