Adaptogeny - kompendium wiedzy o Adaptogenach - właściwości, badania naukowe i ciekawostki.

Egzotyczna Guarana najczęściej kojarzona jest jako naturalny sposób na pobudzenie organizmu. Uprawiana była już przez wiekami przez plemiona zamieszkujące dorzecze Amazonki. Dzięki swoim specyficznym właściwościom nazywano ją niezwykłym „darem od Boga”. Czy Guarana okaże się zdrowszą ale tak samo skuteczną alternatywą dla kawy czy napojów energetycznych? Niewątpliwie duża zawartość naturalnej kofeiny w owocach guarany może orzeźwić umysł i zwiększyć wydajność organizmu.

Co to jest Guarana?

Guarana – jest to roślina pnąca, pochodząca z Ameryki Południowej, występuje w całym dorzeczu Amazonki oraz Pary, znajdującej się w Brazylii. Słynie z wysokiej zawartości naturalnej kofeiny, 3 razy wyższej niż w naturalnej kawie, a mimo to Guarana jest znacznie mniej szkodliwa. Działanie jej jest długotrwałe, może trwać nawet do 6 godzin. Guarana obecnie uważana jest za najsilniej pobudzający, naturalnie występujący składnik spożywczy.

Gdzie znaleźć Guaranę?

Obecnie Guarana wchodzi w skład wielu preparatów, takich jak: napoje energetyczne, izotoniczne, napoje w tabletkach (do rozpuszczenia), a także herbaty.
Dobrym sposobem na jej pozyskanie jest użycie suplementu diety. Dzięki suplementowi diety zawierajacemu guaranę nie ma potrzeby wypijania kilku filiżanek kawy. Kapsułki są też wygodne, można je zabrać ze sobą wszędzie i zażyć je w każdej możliwej chwili.

Jak działa Guarana?

Wyciąg z Guarany ma działanie orzeźwiające przez, co stymuluje wzrost aktywności organizmu oraz umysłu. Roślina dostarcza naturalne składniki, które pozwalają utrzymać zwiększoną ilość tlenu, a to wpływa na przyrost energii. Łatwo przyswajana przez organizm naturalna kofeina uwalnia się powoli (ok 30 minut) ale powoduje długotrwałe, łagodne pobudzenie, nawet do 6 godzin, nie wywołując przy tym skutków ubocznych. Guarana redukuje zmęczenie oraz poprawia czujność, pamięć i koncentrację.


Dodatkowo Guarana przyspiesza regenerację mięśni po wysiłku fizycznym, dlatego organizm jest bardziej odporny na zmęczenie fizyczne.


Istnieje opinia, że Guarana może hamować apetyt, a w związku z tym może przyczynić się do spadku wagi, ale należy pamiętać, że nie jest to jej główne zastosowanie.

Komu polecana jest Guarana?

Guarana polecana jest przede wszystkim osobom intensywnie pracującym umysłowo, o osłabionej koncentracji i pamięci.
Wyciąg z rośliny przeznaczony jest również dla ludzi aktywnych fizycznie, wykonujących różne sporty, ponieważ zwiększa wytrzymałość organizmu.
Wyciąg z Guarany może wspomóc odchudzanie, jednak w tym przypadku nie należy spodziewać się większych efektów.

Czy warto stosować Guaranę?

Guarana może być skutecznym i przede wszystkim zdrowszym zamiennikiem napojów energetycznych, kawy czy słodyczy. Jej specyficzne działanie jest znane i wykorzystywane od bardzo dawna. Warto pobudzić swój organizm i umysł naturalną kofeiną tak, aby uzyskać całkowite odświeżenie.

Oceń nasze treści

0 / 5

Your page rank: