Adaptogeny - kompendium wiedzy o Adaptogenach - właściwości, badania naukowe i ciekawostki.

Luteina to substancja, która ma za zadanie usprawniać funkcjonowanie narządu wzroku. Naukowcy od zawsze dążyli do wynalezienia „cudownej” substancji, która pozwalałaby przecidziałać osłabianiu się wzroku. Odkrycie Luteiny i jej właściwości spowodowało istotna poprawę jakosci życia wielu osób. Badania dowodzą, że codzienna kuracja luteiną może wyeliminować ryzyko uszkodzenia plamki żółtej, znajdującej się w siatkówce, aż o ponad 40 %. Ale Luteina ma też wpływ na naszą codzienną sprawność wzroku.

Co to jest luteina?

Luteina to organiczny związek chemiczny, pochodzenia roślinnego. Substancja ma właściwości antyoksydacyjne, czyli jej głównym celem jest zadbanie o zdrowie oczu, a dokładniej wzmocnienie ochrony siatkówki oka oraz komórek w plamce żółtej, które są bardzo wrażliwe na szkodliwe działanie środowiska. Organizm człowieka nie potrafi sam wytwarzać luteiny, dlatego tak ważne jest dostarczanie jej z zewnątrz.

Jak wzbogacić organizm o luteinę?

Na przykład poprzez suplementy diety, ale niekoniecznie gdyż wartościowym źródłem luteiny są również niektóre warzywa np. sałata, pietruszka, brokuły, kabaczek, szpinak, seler, kapusta włoska oraz rabarbar. Niestety nawet bogata w te produkty dieta nie jest wystarczającym sposobem na ochronę oczu.

 

Jak działa luteina?

Luteina, gdy zostanie wchłonięta przez organizm, zaczyna kumulować się w dwóch obszarach narządu wzroku: w soczewce oraz w najwrażliwszej części siatkówki, odpowiedzialnej za ostrość widzenia – plamce żółtej. Luteina pełni funkcję bariery ochronnej oka przed negatywnym wpływem warunków środowiska zewnętrznego (promienie UV, wolne rodniki).

Czy luteina może spowolnić rozwój schorzeń narządu wzroku?

Luteina faktycznie może zapobiegać rozwojowi różnych dolegliwości oraz łagodzić przebieg istniejących już schorzeń narządu wzroku. Największa poprawa jakości widzenia zauważalna jest u osób, które posiadają najpowszechniejsze schorzenia i wady wzroku czyli krótkowzroczność i nadwzroczność.


Uwaga! Pozytywne działanie luteiny jest w szczególności zauważane u osób o niebieskim kolorze oczu.

Kto powinien wspierać swój organizm luteiną ?

Luteina polecana jest przede wszystkim osobom, których wzrok szczególnie narażony jest na działanie niekorzystnych czynników środowiska, czyli kierowcom, osobom pracującym długo przy komputerze, czytającym książki oraz osobom po 40 roku życia.


Luteinę można stosować także, gdy zaczyna być coraz bardziej zauważalne pogarszanie się wzroku, aby spowolnić ten proces.


Dodatkowo substancja przeznaczona jest dla osób, które chciałyby dbać o profilkatykę swojego wzrok.

Czy warto stosować luteinę?

Oczy są jednym z najbardziej wrażliwych narządów w organizmie człowieka, dlatego mogą łatwo ulegać szkodliwemu działaniu czynników środowiskowych oraz mechanicznych. Długotrwałe narażenie na promienie UV, przenikanie wolnych rodników, długie siedzenie przed komputerem czy po prostu upływ lat, to wszystko sprzyja uszkodzeniom wzroku. Dlatego warto odpowiednio zadbać o ochronę wzroku, dostarczając organizmowi np. luteinę w formie suplementu.

 

Chcąć nie chcąc wzrok zużywa się wraz z całym naszym organizmem. Tempo tego procesu uzależnione jest od różnych czynników oraz od podatności konkretnych osób. Ci którzy pracują czy dużo czasu spędzają przed komputerem czy za kółkiem kierownicy dosyć często skarzą się na zmęczenie swoich oczu. Warto zadbać o swój wzrok, szczególnie jeśli znajdujesz się w grupie podwyższonego ryzyka. Jak jednak pielęgnować swój zmysł wzroku? Choćby za pomocą takich suplementów diety jak Luteina.

Czym jednak jest Luteina i jak Luteina chroni wzrok? – dowiesz się z tej recenzji

Luteina bio-comlex (bo o tym suplemenice będziemy pisać) opiera się na luteinie, witaminie C, selenie, cynku i taurynie. Kombinacja tych składników ma w znacznym stopniu przyczynić się do ochrony naszych oczu, m.in. przed negatywnym działaniem niekorzystnych czynników i zmęczeniem.

Jakie składniki nadają specyficznych właściwości Luteinie bio-comlex?

Przyjrzyjmy się dokładniej substancjom aktywnym Luteiny bio-complex, czyli temu, co ma usprawnić funkcjonowanie naszego narządu wzroku.

Luteina

Składnik ten musi być dostarczany wraz z jedzeniem bądź właśnie w postaci suplementów, ponieważ sam organizm nie jest w stanie go wytwarzać. Luteina ogranicza podatność na szkodliwe dla oczu promieniowanie oraz usuwa wolne rodniki, które powodują stopniowe pogarszanie się wzroku.

Tauryna, cynk oraz selen w połączeniu z witaminą C

Są to substancje aktywne, które eliminują wolne rodniki, mające wpływ na łagodzenie związanego ze starzeniem procesu osłabienia widzenia. Wolne rodniki wytwarzają się w obrębie narządu wzroku w zależności od różnych czynników (złe odżywianie, warunki otoczenia, stres, praca przy komputerze).

Plusy suplementu diety Luteina bio-complex

– Luteina jest najskuteczniejszym składnikiem chroniącym oczy, a suplement zawiera prawdopodobnie największą dawkę luteiny na rynku (20mg.) w jednej kapsułce.
– Zawiera połączenie kilku substancji aktywnych, które pozytywnie wpływają na nasz zmysł widzenia (czy precyzyjniej na nasze oczy)

Dla kogo Luteina?

Suplement skierowany jest do osób, których wzrok jest szczególnie obciążony przez działanie szkodliwych czynników: studenci, kierowcy, osoby pracujące długo przy komputerze, czytające książki oraz osoby po 40 roku życia. Polecamy szczególnie osobą, których wzrok zauważalnie się pogarsza, gdyż luteina może mieć wpływ na spowolnienie (osłabienie) tego procesu.
Dodatkowo Luteina bio-complex polecana jest, jako profilaktyka ochronna wzroku.

Przykładowe użycie Luteiny bio-comlex

Powinno się stosować 1 kapsułkę raz dziennie po posiłku. Opakowanie, w którym jest 30 tabletek wystarczy więc na miesiąc.
Pamiętaj, że Luteina bio – complex nie ma działania natychmiastowego i na zauważalne efekty (np. mniejsze zmęczenie wzroku) trzeba poczekać ok. 1, 5 miesiąca.

Opinia o Luteinie bio-complex

Większość użytkowników wypowiada się pozytywnie o suplemntach opartych na Luteinie. Preparat jest oceniany jako bardzo skuteczny i faktycznie pozytywnie wpływający na zdrowie narządu wzroku (nawilża zmęczone i przesuszone oczy, zwiększa ostrość widzenia). Użytkownicy polecają produkt szczególnie osobom pracującym długo przy komputerze oraz prowadzącym samochód. Użytkownicy twierdzą, że jest to tani suplement i warto go spróbować . Jako dodatkową zaletę samego produktu Olimpu wymienia się dużą zawartość luteiny.

Nasza ocena Luteiny firmy Olimp

Opakowanie, w którym jest 30 kapsułek wystarczy na miesiąc, a jego cena to ok. 22 zł. Jest to niski koszt, jak na cenę okularów, choć nie jest powiedziane, że luteina ochroni nas przed popsuciem wzroku (ilość “okularników” świadczy, że raczej nie jest to idealne lekarstwo). Dodatkowo Luteina bio-complex posiada świetną opinię w internecie, dlatego warto się zainteresować tym suplementem, szczególnie jeśli jest się w grupie ryzyka (po 40, powyzej 7-8 godzin dziennie przed komputerem lub za kierownicą samochodu oraz gdy w rodzinie mamy sporo okularników lub sami nosimy okulary)

Oceń nasze treści

0 / 5

Your page rank: