Adaptogeny - kompendium wiedzy o Adaptogenach - właściwości, badania naukowe i ciekawostki.

Bacopa monnieri – korzyści i zalety ze stosowania oraz możliwe skutki uboczne

b4 18 - adaptogeny

Co to jest Bacopa monnieri?

Bacopa monnieri , powszechnie znana jako hyzop wodny, to zioło często stosowane w Ajurwedzie. Czasami nazywa się to Brahmi. Przyjmuje się go w celu poprawy funkcji poznawczych, odprężenia i ogólnej poprawy witalności. Bacopa monnieri oddziałuje z układami dopaminy i serotoniny, ale jej główny mechanizm dotyczy promowania komunikacji neuronowej. Czyni to poprzez zwiększenie wzrostu dendrytów. Bacopa monnieri ma również działanie przeciwutleniające.

Bacopa może zwiększać niektóre substancje chemiczne w mózgu , które biorą udział w myśleniu, uczeniu się i pamięci. Może również chronić komórki mózgowe przed substancjami chemicznymi związanymi z chorobą Alzheimera.  Bacopa jest powszechnie stosowana w leczeniu choroby Alzheimera, umiejętności pamięci i myślenia, lęku i zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi ( ADHD ), ale nie ma dobrych dowodów naukowych na poparcie któregokolwiek z tych zastosowań.

Nie myl bakopy z gotu kola. Obie rośliny są czasami nazywane Brahmi.

 

Korzyści z Bacopa Monnieri

Aby zrozumieć, czego większość ludzi może się spodziewać, przyjmując to zioło, naukowcy zebrali wyniki badań, w których dorośli przyjmowali Bacopa Monnieri lub placebo przez co najmniej 12 tygodni. Uwzględniono dziewięć badań, a Bacopa Monnieri konsekwentnie zmniejszała czas reakcji i szybkość, z jaką ludzie łączą przedmioty w ślad (poproszono ich o jak najszybsze wykonanie zadania) ( 2 ) .

W innym artykule przeglądowym zespół badawczy starannie wybrał dobrze zaprojektowane badania nad Bacopa Monnieri , aby porównać wielkość jego efektów z efektami dwóch innych wzmacniaczy funkcji poznawczych – Panax ginseng (roślina) i Modafinil (lek) ( 3 ) . Każdy ze związków znalazł się na szczycie tabeli pod względem różnych wyników, a Bacopa Monnieri wydawała się najbardziej pozytywnie wpływać na wyniki w testach opóźnionego przypominania sobie słów, które mierzą określony rodzaj pamięci werbalnej .

Dodam, że chociaż ludzie ogólnie zgadzają się, że potrzeba kilku tygodni wielokrotnego stosowania, aby w pełni wykorzystać zalety Bacopa Monnieri , roślina prawdopodobnie ma również subtelne natychmiastowe efekty. W szczególności, w ciągu kilku godzin po zażyciu, zioło to wydaje się poprawiać wydajność wielozadaniowości i zmniejszać niepokój podczas zadań wymagających poznawczo 4 ) .

Wspomnę również, że dzieci i młodzież również czerpią korzyści z Bacopa Monnieri . W jednym artykule naukowcy systematycznie przeglądali całą literaturę na ten temat, aby podsumować wyniki najlepszych badań. Z pięciu uwzględnionych badań naukowcy doszli do wniosku, że Bacopa Monnieri poprawia umiejętności językowe dzieci, a mianowicie ich słownictwo, zdolność pisowni oraz zdolność przetwarzania dźwięków i rozumienia słów . Gdyby tego było mało, zioło najwyraźniej poprawia również niektóre aspekty pamięci, szczególnie liczbę elementów, które młodzi ludzie dokładnie pamiętają w testach pamięci ( 5 ) .

Czytaj także:  Dieta antystresowa - adaptogeny jako potencjalne rozwiązanie stresu

Wyniki te są naprawdę zachęcające, nawet jeśli niektóre badania mają znaczne ograniczenia, takie jak mała liczba uczestników. Ale w jaki sposób Bacopa Monnieri wywiera te ulepszenia?

Główne zalety Bacopa monnieri?

Poprawa pamięci jest jedyną znaną korzyścią Bacopy, a efekt jest zwykle niespójny w różnych testach i scenariuszach, co utrudnia określenie, kiedy jest to korzystne. Chociaż skutki tego rodzaju są zwykle badane u osób starszych, wydaje się, że Bacopa monnieri dotyka również młodych ludzi. Niektóre wstępne badania sugerują, że może zmniejszać wydzielanie kortyzolu oraz zmniejszanie poziomu dopaminy i serotoniny podczas przewlekłego stresu, ale potrzebne są dalsze badania, aby to potwierdzić. Może mieć działanie przeciwdepresyjne, ale w dużej mierze nie zostało udowodnione w tym celu.

Jakie są skutki uboczne i wady Bacopa monnieri?

Przyjmowanie Bacopa monnieri na pusty żołądek może powodować nudności , skurcze, wzdęcia i biegunkę . Ponieważ Bacopa monnieri może mieć działanie przeciwlękowe ( redukujące niepokój ), osoba zrelaksowana może odczuwać brak motywacji do pracy po suplementacji, a przyjmowanie jej w połączeniu z innymi lekami przeciwlękowymi może nie być bezpieczne.

Specjalne środki ostrożności i ostrzeżenia

Ciąża i karmienie piersią : Nie ma wystarczających wiarygodnych informacji, aby wiedzieć, czy bacopa jest bezpieczna w czasie ciąży lub karmienia piersią. Pozostań po bezpiecznej stronie i unikaj używania.

Dzieci : Bacopa jest prawdopodobnie bezpieczna, gdy jest przyjmowana doustnie przez dzieci w wieku 6-14 lat przez okres do 6 miesięcy.

Wolne tętno (bradykardia) : Bacopa może spowolnić tętno . Może to stanowić problem u osób, które już mają wolne tętno lub inne choroby serca. Jeśli masz chorobę serca , skonsultuj się z lekarzem przed użyciem Bacopa.

Blokada przewodu pokarmowego : Bacopa może pogorszyć blokadę przewodu pokarmowego. Jeśli masz blokadę przewodu pokarmowego, skonsultuj się z lekarzempracownikiem służby zdrowia przed zastosowaniem Bacopa.

Wrzody : Bacopa może pogorszyć wrzody żołądka . Jeśli masz wrzody żołądka, skonsultuj się z lekarzem przed użyciem Bacopa.

Choroby płuc : Bacopa może pogorszyć astmę lub przewlekłą obturacyjną chorobę płuc ( POChP). Jeśli masz astmę lub POChP, skonsultuj się z lekarzem przed użyciem Bacopa.

Zaburzenia tarczycy : Bacopa może zwiększać poziom hormonu tarczycy . Bacopę należy stosować ostrożnie lub unikać, jeśli masz chorobę tarczycy lub przyjmujesz leki na hormony tarczycy .

Blokada dróg moczowych: Bacopa może pogorszyć niedrożność dróg moczowych. Jeśli masz niedrożność dróg moczowych, przed użyciem Bacopy skonsultuj się z lekarzem.

 

W jaki sposób Bacopa Monnieri poprawia zdrowie i funkcjonowanie mózgu?

Rośliny takie jak Bacopa Monnieri często zawierają liczne substancje chemiczne, które wpływają na biologię człowieka. Jednak grupa saponin triperpenoidowych zwanych bakozydami wydaje się leżeć u podstaw wielu zalet tego zioła. (Triterpenoidy to związki zawierające trzy struktury terpenowe. Saponiny to związki, które pienią się jak mydło po wstrząśnięciu w roztworze.) Po prostu wiedz, że jest to istotne przy wyborze najlepszych suplementów Bacopa Monnieri .

Czytaj także:  Aktywne słuchanie. Jak słuchać innych ze zrozumieniem?

 

Neuroprotekcja

Normalne reakcje metaboliczne wytwarzają wolne rodniki. Te rodniki to cząsteczki z niesparowanymi elektronami w ich zewnętrznych powłokach, które następnie atakują podwójne wiązania w innych cząsteczkach, aby zacisnąć elektron dla siebie, inicjując kaskadę niszczących reakcji. Nazywamy to stresem oksydacyjnym, a nasze komórki generalnie radzą sobie z nim dobrze dzięki obronie antyoksydacyjnej. Jednak nadmierny stres oksydacyjny inicjuje degenerację, a tym samym przyczynia się do starzenia i chorób. Badania na gryzoniach wykazały, że bakozydy zwiększają poziom przeciwutleniaczy w mózgu , w tym katalazy, dysmutazy ponadtlenkowej i glutationu – podstawowego przeciwutleniacza w naszych komórkach. Ponadto Bacopa Monnierizawiera również inne przeciwutleniacze. W rezultacie neurony są chronione przed zniewagami wywołanymi przez toksyczne poziomy minerałów i dym papierosowy. Jest to kluczowe, ponieważ takie uszkodzenia sumują się, a tym samym pogarszają funkcjonowanie mózgu.

 

Komunikacja między komórkami mózgowymi

Neurony komunikują się ze sobą, wysyłając sygnały chemiczne (neuroprzekaźniki) z zakończeń jednego neuronu przez połączenia (synapsy) do dendrytów neuronu odbierającego. Pomyśl o nadajniku jako o dźwiękach, a o dendrytach jako o uszach. Badania na szczurach wykazały, że długotrwała suplementacja Bacopa Monnieri stymuluje rozgałęzienia dendrytów w obszarach mózgu ważnych dla zapamiętywania wspomnień.

 

Neuromodulacja i adaptacja do stresu

Wydaje się, że Bacopa Monnieri wpływa na poziomy kilku neuromodulatorów – przekaźników chemicznych, które neurony uwalniają, aby zasygnalizować grupom innych neuronów (a także innym komórkom z określonymi receptorami). W szczególności Bacopa Monnieri może aktywować acetylotransferazę choliny (enzym biorący udział w syntezie acetylocholiny) i hamować acetylocholinoesterazę (enzym rozkładający acetylocholinę) . Oba te działania podnoszą poziom acetylocholiny w mózgu , substancji chemicznej odgrywającej ważną rolę w takich rzeczach, jak uwaga i pamięć.

Wydaje się, że Bacopa Monnieri również zwiększa syntezę serotoniny w mózgu , jednocześnie poprawiając transport serotoniny. Podobnie jak wszystkie neuromodulatory, serotonina ma różnorodne zależne od kontekstu działania na wiele procesów, ale jest chyba najbardziej znana ze swojej roli w regulacji nastroju. Wiele leków przeciwdepresyjnych zwiększa dostępność serotoniny w synapsach. Co ciekawe, niektóre leki przeciwdepresyjne zwiększają również dostępność dopaminy w synapsach. Dopamina jest neuromodulatorem znanym ze swojego wpływu na regulację motywacji i nagrody. Podobnie jak serotonina, poziom dopaminy ma tendencję do zmniejszania się wraz z wiekiem, a Bacopa Monnieri może to zrekompensować, utrzymując przy życiu neurony dopaminergiczne.

Chociaż nie zawsze uważano to za jeden, ten wpływ na neuromodulację pokazuje, że Bacopa Monnieri jest adaptogenem. Jak sama nazwa wskazuje, geny adaptacyjne poprawiają sposób, w jaki przystosowujemy się do stresorów, zwiększając odporność na te zniewagi (technicznie rzecz biorąc, jest to nieswoiste). Wspomniane wcześniej badanie ludzi jest kolejnym przykładem działania adaptogennego, ponieważ po zażyciu Bacopa Monnieri uczestnicy mieli niższy poziom kortyzolu, hormonu stresu, podczas zadania poznawczego.

Czytaj także:  Jak stany emocjonalne wpływają na wygląd cery. Jak Twoje samopoczucie wpływa na stan skóry?

 

Inne mechanizmy: zmniejszenie akumulacji β-amyloidu i poprawa przepływu krwi

Być może słyszałeś o β-amyloidzie w kontekście choroby Alzheimera. β-amyloid jest głównym składnikiem płytek, które otaczają mózgi pacjentów z chorobą Alzheimera. Chociaż niektóre β-amyloidy nie zawsze są złe, ludzie gorliwie poszukują interwencji w celu zmniejszenia akumulacji β-amyloidu, ponieważ niektóre jego formy mogą być przyczyną choroby Alzheimera. Dlatego ekscytujące jest to, że Bacopa Monnieri wydaje się hamować tworzenie i agregację β-amyloidu u myszy.

Na koniec ważne jest, aby zrozumieć, że zmniejszenie przepływu krwi w mózgu pozbawia komórki mózgowe tlenu i składników odżywczych, jednocześnie przyspieszając gromadzenie się odpadów metabolicznych. Niedobrze. Bacopa Monnieri poprawia przepływ krwi w mózgu , być może poprzez stymulację uwalniania tlenku azotu ze ścian naczyń krwionośnych.

Jasne, badania, które dotyczyły mechanizmów, wykorzystywały inne zwierzęta, więc nie możemy po prostu ekstrapolować, że doświadczymy tych samych konsekwencji przyjmowania Bacopa Monnieri . Niemniej jednak mechanizmy są zgodne z efektami wykazanymi w badaniach na ludziach i uważam, że dowody są wystarczająco przekonujące, aby polecić wypróbowanie tego zioła.

 

Jaki jest najlepszy sposób przyjmowania Bacopa Monnieri ?

Krótko mówiąc, polecam zacząć od następujących rzeczy:

300 mg Bacopa Monnieri zawierające 55% wagowych bakozydów . Przechowuj go w chłodnym, ciemnym miejscu. (Mieszkam w Wielkiej Brytanii i biorę jedną kapsułkę (350 mg) tego środka każdego dnia ze śniadaniem.)

Bacopa Monnieri nie smakuje wspaniale, ale wielu z nas to nie martwi. Mniejszość ludzi (prawdopodobnie mniej niż 5%) doświadcza rozstroju żołądkowo-jelitowego, kiedy go przyjmuje, ale można zminimalizować prawdopodobieństwo tego, spożywając go z jedzeniem – najlepiej czymś zawierającym tłuszcz, ponieważ zmaksymalizuje to wchłanianie Bacopa Monnieri . Możesz również podzielić dawkę, jeśli nadal masz problemy z trawieniem. Jeśli chodzi o to, kiedy to wziąć, być może spróbuj najpierw z obiadem, bo chociaż generalnie ma łagodny efekt relaksujący, niektórzy ludzie mogą uznać go za stymulujący. Jeśli sprawia, że ​​​​jesteś zbyt zrelaksowany, zjedz go podczas kolacji. Jeśli cię to wzmocni, spróbuj przy śniadaniu. Bądź cierpliwy, bo efekty kumulują się z czasem!

Dozowanie

Bacopa była najczęściej stosowana przez osoby dorosłe w dawkach 300-600 mg doustnie dziennie przez 12 tygodni. Porozmawiaj z pracownikiem służby zdrowia, aby dowiedzieć się, jaka dawka może być najlepsza w przypadku konkretnego schorzenia.

Oceń nasze treści

/ 5

Your page rank:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Index