Gotu Kola

8 minutesczytaj

Gotu Kola (Centella asiatica) to jedno z najważniejszych ziół starożytnej medycyny ajurwedyjskiej. Ajurweda używa go do zmniejszania lęku, obniżania gorączki i leczenia chorób skóry. Poprawia krążenie i sprzyja długowieczności.

Niestety, nasze mózgi również kurczą się wraz z wiekiem. Czynnik wzrostu mózgu wydaje się zmniejszać. Ale badania kliniczne pokazują, że ekstrakt z gotu kola może pomóc w pobudzeniu wzrostu komórek mózgowych.

Użytkownicy zgłaszają, że gotu kola jest co najmniej tak samo skuteczna – a może nawet bardziej – w zmniejszaniu lęku i łagodzeniu stresu niż Ashwagandha i Phenibut .

Jako ekstrakt dawkowanie wynosi 10 kropli lub 10-20 ml dziennie. Jako suszone zioło zrób herbatę z suszonych liści i używaj 3 razy dziennie. Jako sproszkowane zioło przyjmuj 400-600 mg trzy razy dziennie.

Gotu Kola (Centella asiatica) jest często nazywanana Bali „ ziołem studenckim ”. Bo to wyostrza umysł . Ekstrakt z Gotu kola zwiększa wzrost dendrytów i aksonów w komórkach mózgowych, co pomaga w zapamiętywaniu .

Pochodzący z mokradeł Azji, starożytny ajurwedyjski system medyczny używał gotu kola jako apteczki pierwszej pomocy. Stosowano go w leczeniu zmęczenia psychicznego, lęku, depresji, utraty pamięci, bezsenności, gorączki, kiły, zapalenia wątroby, epilepsji, biegunki i astmy.

Gotu kola ma nawet związek z długowiecznością. Starożytni wierzyli, że słonie, które jadły liście gotu kola, żyły dłużej niż te, które tego nie robiły. Okazuje się, że znaleźli się na czymś, co zostało ujawnione przez naukowców dopiero pod koniec 2019 roku. Więcej na ten temat w następnej sekcji.

W Stanach Zjednoczonych i Europie gotu kola jest zwykle stosowana na żylaki, słabe krążenie krwi w nogach, w leczeniu łuszczycy i pomaga leczyć drobne rany skórne.

Gotu kola jest bogata w saponozydy triterpenowe . Badanie przeprowadzone w Japonii wykazało, że jeden z tych triterpenoidów, zwany kwasem azjatyckim, był w stanie zatrzymać wzrost komórek rakowych.

A niektóre z najbardziej ekscytujących nowych badań nad gotu kola pokazują, że może ona pobudzać wzrost komórek mózgowych . Tutaj odkrywamy wszystkie sposoby, w jakie gotu kola może pomóc Twojemu mózgowi.

Gotu Kola pomaga:

 • neurogeneza . Gotu kola stymuluje wzrost komórek mózgowych. Pobudza rozgałęzienia dendrytów , co zwiększa plastyczność mózgu i komunikację między neuronami .
 • Neuroprotekcja . Gotu kola chroni mózg przed toksynami i stresem oksydacyjnym. Badania pokazują, że pomaga chronić przed metalami ciężkimi i dodatkami do żywności, które powodują mgłę mózgową, wahania nastroju i migreny. I zmniejsza stres oksydacyjny poprzez redukcję wolnych rodników w komórkach mózgowych.
 • neuroprzekaźniki . Gotu kola pomaga zapobiegać rozpadowi acetylocholiny . Poprawa nastroju, funkcji poznawczych , pamięci i uczenia się. I zapobieganie zwyrodnieniowym chorobom mózgu, takim jak choroba Alzheimera

Gotu Kola (Centella asiatica) to jedno z najważniejszych ziół starożytnej tradycji medycyny ajurwedyjskiej . To niskie, przylegające do ziemi pnącze, które można znaleźć na terenach podmokłych Azji Południowo-Wschodniej. Rozpoznasz gotu kola po jasnozielonych liściach w kształcie nerki wyrastających z czerwonawej łodygi. W sezonie kwitnie małymi białymi kwiatami.

Gotu Kola (Centella Asiatica)

Na Bali gotu kola nazywana jest „ziołem studenckim”, ponieważ wyostrza umysł . Balijczycy używają go również do zwalczania starości.

Jest znany w Azji Południowo-Wschodniej jako zioło długowieczności. Starożytni byli przekonani, że kiedy słonie jadły gotu kola, żyły dłużej niż te, które tego nie jadły.

I teraz wiemy, dlaczego te słonie żyły dłużej. Badanie opublikowane w październiku 2019 roku wykazało, że ekstrakt z Gotu Kola zapewnia 8,8-krotny wzrost aktywności telomerazy .

Inne niedawne badania pokazują, że skrócone telomery upośledzają naprawę DNA , co skraca długość życia . A badania donoszą o zmniejszonej długości telomerów u pacjentów cierpiących na zaburzenia psychiczne, takie jak depresja i lęki .

Liście Gotu Kola były używane od tysięcy lat w celu zwiększenia funkcji poznawczych , poprawy krążenia mózgowego i ogólnej funkcji mózgu.

Wykazano , że jako środek nootropowy Gotu Kola jest szczególnie skuteczny w przypadku utraty pamięci w podeszłym wieku , powolnego myślenia i rozumowania. Jedno z badań wykazało znaczną poprawę u pacjentów z chorobą Alzheimera.

 

Jak Gotu Kola działa na mózg?

Gotu kola poprawia zdrowie i funkcjonowanie mózgu na kilka sposobów. Ale dwa szczególnie się wyróżniają.

 1. Neuralny wzrost dendrytów i aksonów . Gotu kola pomaga zwiększyć długość i rozgałęzienia dendrytów neuronów . I zwiększa  wzrost aksonów .

Dendryty to przypominające drzewa gałęzie wystające z neuronów w mózgu. Odbierają przychodzące sygnały z innych neuronów. Sygnały te są przekazywane z aksonów wychodzących z sąsiednich neuronów.

Dendryty i aksony mogą zmieniać się w czasie iw odpowiedzi na bodźce środowiskowe. Na przykład uczenie się czegoś nowego powoduje wydłużenie dendrytów .

Ale ten naturalny mechanizm sygnalizacji w neuronach twojego mózgu z czasem ulega degradacji . Kilka badań wykazało, jak Gotu kola może odwrócić te uszkodzenia .

Naukowcy z Oregon Health & Science University w Portland w stanie Oregon przeprowadzili badania na szczurach rasy Sprague-Dawley. Umieścili ekstrakt Centella ethaniloc , związek w Gotu Kola, w wodzie pitnej szczurów.

Badanie wykazało, że ksony rosły w szybszym tempie . A naukowcy stwierdzili, że ekstrakt z gotu kola był przydatny do przyspieszenia naprawy uszkodzonych neuronów .

Inne badanie wykazało, że szczury, którym podano ekstrakt z liści gotu kola, miały wzrost dendrytów o 105% .

Niedawne badanie opublikowane na Northwestern University i opublikowane w Nature wykazało, że dendryty odgrywają kluczową rolę w tworzeniu pamięci .

 1. Wzrost pamięci i uczenia się . Gotu kola jest czczona od tysięcy lat za poprawianie pamięci. Wiemy, że ekstrakt z gotu kola może zwiększać dostępność acetylocholiny (ACh) w mózgu. Robi to, zapobiegając rozpadowi ACh .

Ten wzrost pamięci może również skorzystać ze zdolności Gotu kola do przyspieszenia wzrostu dendrytów i aksonów neuronów .

W jednym randomizowanym, kontrolowanym placebo, podwójnie ślepym badaniu przeprowadzonym w Tajlandii, naukowcy podawali 28 osobom ekstrakt Gotu kola przez 2 miesiące. Dawki dzienne wahały się od 250, 500 do 750 mg na dobę. Poznanie u tych osób wzrosło, a oni doświadczyli poprawy pamięci roboczej .

Jak źle się dzieje

W ciągu życia mózg traci od 5 do 10% swojej wagi. Zaczyna się we wczesnych latach dwudziestych .

Badanie kohortowe Framingham Offspring obejmowało 1352 dorosłych, którzy nie cierpieli na demencję. 7 lat po rozpoczęciu badania wykorzystali rezonans magnetyczny do pomiaru wielkości mózgu uczestników. I dał im testy do oceny funkcji wykonawczych , planowania i umiejętności organizacyjnych .

Naukowcy odkryli, że osoby z nadciśnieniem, cukrzycą, z nadwagą lub palące miały szybciej kurczenie się mózgu. Wykazywały spadki zdolności podejmowania decyzji, planowania, organizowania i zapamiętywania szczegółów.

 • Zanika pamięć, zdolności poznawcze, uczenie się i zapamiętywanie
 • Śmierć komórek nerwowych powoduje kurczenie się istoty szarej
 • Neuroplastyczność zmniejsza degradujące długoterminowe wzmocnienie 

Twój mózg będzie się kurczył niezależnie od stylu życia. Ale możesz zmniejszyć szybkość tego kurczenia się, używając Gotu Kola .

Korzyści Gotu Kola

Badania z setek badań wykazały, że Gotu kola:

 • Popraw pamięć i funkcje poznawcze
 • Przywróć dostępność acetylocholiny
 • Popraw mózgowy przepływ krwi
 • Redukować stres
 • Pomóż naprawić komórki mózgowe
 • Wyeliminuj wolne rodniki z komórek mózgowych

Jak się czuje Gotu Kola ?

Gotu kola poprawia poziom acetylocholiny w mózgu. Zwiększa przepływ krwi i pomaga zmniejszyć uszkodzenia oksydacyjne i toksyny w komórkach mózgowych. W rezultacie możesz odczuć wzrost aktywności umysłowej.

Wielu twierdzi, że przyjmowanie Gotu Kola jest jak „energetyzacja mózgu”. Szczególnie w okresie dużego obciążenia psychicznego. Blokady psychiczne lub zmęczenie psychiczne sprawiają wrażenie, jakby zostały zmiecione.

Inni twierdzą, że sny wydają się bardziej żywe i intensywne . Wydaje się, że gotu kola ma również działanie przeciwlękowe (przeciwlękowe).

Badania kliniczne Gotu Kola

Czy kiedykolwiek byłeś w drodze na imprezę z myślą: „ Mam nadzieję, że nie zabiję zbyt wielu komórek mózgowych ”. Nauka kiedyś uważała, że mózg dorosłego człowieka nie może wyhodować nowych komórek mózgowych. Urodziliśmy się ze wszystkimi komórkami mózgowymi, jakie kiedykolwiek będziemy mieć. Kiedy te komórki zniknęły, zniknęły na dobre.

Nie tak dawno temu w Journal of Science opublikowano badanie . Szczegółowo opisał odkrycie naukowców dotyczące codziennego wzrostu nowych komórek mózgowych u makaków. Dzięki temu badaniu wiemy, że twój mózg może wyhodować nowe komórki.

Ale rzeczywistość jest taka, że twój mózg straci 5-10% swojej wagi. To kurczenie się zaczyna się dokładnie w okolicach twoich 20. urodzin .

Dobra wiadomość jest taka, że możesz temu zapobiec. I możesz to zrobić z Gotu Kola.

Gotu Kola poprawia pamięć

Neurony łączą się z innymi neuronami w punkcie zwanym synapsą . Impulsy elektryczne przenoszą wiadomości chemiczne przez tę szczelinę. Tymi przekaźnikami chemicznymi są neuroprzekaźniki . Każdy neuron w twoim mózgu może tworzyć tysiące takich połączeń.

Dendryty rozciągają się od każdego neuronu do sąsiednich neuronów, aby odbierać te wiadomości. Twój mózg używa tych neuronów w rodzaju sieci. Gdy jeden neuron wysyła sygnały do drugiego, synapsa między nimi staje się silniejsza.

Im więcej sygnałów wysyłanych jest między tymi neuronami, tym silniejsze jest połączenie. Z każdym nowym doświadczeniem twój mózg nieco przebudowuje tę fizyczną strukturę. Ta neuroplastyczność określa sposób organizacji mózgu. I jak powstają wspomnienia.

Gotu kola rozszerza te dendryty neuronów . I pomaga poprawić neuroplastyczność mózgu . Badanie na modelach zwierzęcych wykazało wzrost neurytów przy użyciu związku z ekstraktu gotu kola.  I wyraźnie pokazał, jak gotu kola działa na zwiększenie pamięci .

Gotu Kola poprawia nastrój i funkcje poznawcze

Gotu kola jest czczona od tysięcy lat ze względu na swoją zdolność do zwiększania zdolności poznawczych . Tak więc naukowcy z Tajlandii współpracowali z 28 osobami w kontrolowanym placebo badaniu z podwójnie ślepą próbą, aby położyć trochę nauki na tej reputacji.

Każdy uczestnik tego badania otrzymywał ekstrakt z gotu kola w różnych dawkach od 250, 500 i 750 mg raz dziennie przez 2 miesiące. Badanie wykazało, że wyższa dawka G otu kola poprawiła pamięć roboczą i nastrój .

Naukowcy z Indii postanowili ocenić wartość nootropową Gotu Kola. Trzymiesięcznym szwajcarskim myszom albinosom podawano dawki ekstraktu z Gotu Kola przez 15 i 30 dni.

Naukowcy odkryli, że Gotu kola zwiększa aktywność acetylocholiny. I zwiększone dendryty w hipokampie myszy . Pokazanie, że Gotu kola może promować wyższe funkcje mózgu .

Zalecane dawkowanie Gotu Kola

Zalecana dawka standaryzowanego ekstraktu Gotu kola to 50 – 250 mg przyjmowana 2 lub 3 razy dziennie. Gotu Kola proszek w kapsułkach Zalecane dawkowanie to 400 – 450 mg na dobę.

Standaryzowane ekstrakty powinny zawierać 40% azjatykozydu, 29-30% kwasu azjatyckiego, 29-30% kwasu madekasowego i 1-2% madekasozydu . Ale większość suplementów Gotu Kola sprzedawanych w USA to kapsułki z suszonym proszkiem, a nie standaryzowany ekstrakt. Nieliczne dostępne ekstrakty zawierają tylko 10% triterpenów.

 

W badaniach na ludziach u osób z niewydolnością żylną (słabe krążenie krwi w nogach) dawka 90 – 180 mg na dobę była skuteczna u tych pacjentów.

Jako nalewka (1:2 w/v, 30% alkoholu): 30 do 60 kropli (co odpowiada 1,5 do 3 ml, czyli 5 ml w łyżeczce), 3 razy dziennie.

Skutki uboczne Gotu Kola

Skutki uboczne są rzadkie w przypadku Gotu Kola. Ale może obejmować alergię skórną i pieczenie, jeśli nakładasz go na skórę. Przyjmowane wewnętrznie działania niepożądane mogą obejmować ból głowy, rozstrój żołądka, nudności, zawroty głowy i senność.

Gotu kola był używany w niektórych badaniach, które trwały do jednego roku. Należy jednak pamiętać, że gotu kola może być szkodliwa dla wątroby. Niektóre autorytety medyczne ostrzegają, że najlepiej nie stosować Gotu kola dłużej niż 6 tygodni bez konsultacji z lekarzem.

Asiaticoside, główna część Gotu kola, została również powiązana ze wzrostem guza u myszy. Jeśli masz historię przedrakowych lub nowotworowych zmian skórnych, takich jak płaskonabłonkowy, podstawnokomórkowy rak skóry lub czerniak, nie powinieneś używać Gotu kola.

Niektórzy mężczyźni donoszą, że Gotu Kola zmniejsza libido . Badania na zwierzętach pokazują, że suplementacja Gotu Kola może zmniejszać liczbę plemników u mężczyzn i obniżać poziom testosteronu, hormonu folikulotropowego (FSH) i hormonu luteinizującego (LH) .

A jeśli masz chorobę wątroby lub przyjmujesz leki, które wpływają na wątrobę, nie powinieneś przyjmować Gotu kola. Ponownie skonsultuj się z lekarzem, jeśli bierzesz jakiekolwiek leki na receptę lub często przyjmujesz dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, które mogą wpływać na wątrobę.

Related Knowledge Base Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *