Cząsteczki nikotyny przyłączają się do nikotynowych receptorów acetylocholiny w mózgu. I wydają się działać poprzez regulację innych systemów receptorów . Jedna oczywista wskazówka, jak to działa – nikotyna sprawia, że jesteś bardziej czujny. I działa uspokajająco.
Głównym neuroprzekaźnikiem pobudzanym przez nikotynę jest dopamina . Co może być powodem, dla którego jest tak uzależniający. W rezultacie może również pomóc w zapobieganiu niektórym chorobom.
Opublikowano dziesiątki badań klinicznych wykazujących skuteczność nikotyny w leczeniu choroby Parkinsona, ADHD , zespołu Tourette’a, schizofrenii i innych zaburzeń neurologicznych.
Jennifer Rusted, profesor psychologii eksperymentalnej na Sussex University w Wielkiej Brytanii, mówi, że „nikotyna jest najbardziej niezawodnym wzmacniaczem funkcji poznawczych , jaki obecnie mamy”.
Okazuje się, że uzależniająca jakość używania tytoniu nie jest całkowicie spowodowana nikotyną. Ale przez wzajemne oddziaływanie ze wszystkimi innymi związkami znajdującymi się w papierosie.
Kluczem do używania nikotyny jako środka nootropowego NIE jest palenie papierosów. Zamiast tego użyj plastra nikotynowego lub pastylki do ssania.
Zalecane dawkowanie nikotyny jako środka nootropowego to 1 – 2 mg w zależności od potrzeb, najlepiej stosować podjęzykowo.